Zostawcie Iran w spokoju

Przypominamy, iż zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego żadna forma wojny nie jest usprawiedliwiona, gdyż niesie ze sobą śmierć niewinnych ofiar - piszą w swoim apelu członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Podajemy pełny tekst apelu:


Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy apeluje do ludzi mediów w Polsce o niepopieranie ewentualnego ataku na Iran. W ciągu ostatnich tygodni Stowarzyszenie z niepokojem obserwuje stronniczość w przekazywaniu informacji o rozważanym przez Izrael i Stany Zjednoczone zbrojnym uderzeniu w Islamską Republikę Iranu.
Dla przykładu, w minionych tygodniach na jednym z opiniotwórczych portali pojawił się tekst pt. „Polska powinna wysłać jasny sygnał, że jest za jak najszybszym prewencyjnym uderzeniem na Iran”. W publikowaniu tego typu treści KSD dostrzega nie tylko łamanie nauki Kościoła Katolickiego, ale i przestępstwo (zgodnie z Kodeksem karnym, Rozdz. XVI: „Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne”, art. 117 § 3. „Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.). Takie treści uważamy za niebezpieczne. Mogą one utwierdzać odbiorcę w przekonaniu, że atak na Iran jest równoznaczny z walką ze „światowym terroryzmem”.
Przypominamy, iż zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego żadna forma wojny nie jest usprawiedliwiona, gdyż niesie ze sobą śmierć niewinnych ofiar. Pragniemy także przypomnieć, że bł. Jan Paweł II był stanowczo przeciwny militarnemu rozwiązywaniu konfliktów i nade wszystko zabiegał o pokój na świecie. Wiemy, jak tragiczny w skutkach okazał się atak na Irak, przed czym przestrzegał Ojciec Święty. Wojna została wywołana pod pretekstem posiadania przez ten kraj broni masowego rażenia, co okazało się nieprawdą. Wskutek tej wojny śmierć poniosły setki tysięcy niewinnych cywilów, państwo zostało doprowadzone do ruiny, nasiliły się także ataki na miejscowych chrześcijan. Nieustannie jesteśmy świadkami wielu dramatów wyniszczonego narodu irackiego. Nie ma wątpliwości, że uderzenie w Islamską Republikę Iranu również pochłonęłoby życie tysięcy ludzi, a tragiczne skutki tej wojny odczułyby także inne narody, w tym Polska. Zbrojny atak na Iran uważamy więc za niedopuszczalny, niezależnie od tego czy kraj ten produkuje broń jądrową. czy nie.
Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy pragnie przy okazji przypomnieć, że w przyszłym roku minie 70 lat od ewakuacji z ZSRR Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To wtedy dziesiątki tysięcy Polaków znalazło schronienie w dawnej Persji - obecnym Iranie. Dzięki pomocy narodu perskiego wielu naszych rodaków przetrwało okrutne czasy II wojny światowej. Jeśli my, Polacy, coś możemy uczynić dla narodu, który kilkadziesiąt lat temu okazał nam pomoc, to przynajmniej nie usprawiedliwiajmy agresji na Iran.
Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zdaje sobie sprawę ze skomplikowanej sytuacji chrześcijańskiej społeczności w Iranie, kraju islamu, jednak naszym wspólnym zadaniem powinno być udzielenie władzom tego państwa wsparcia w wypracowaniu zasad dobrego współżycia tych religii, pełnego poszanowania praw garstki irańskich chrześcijan. W obliczu zagrożenia wojną, w obliczu zamachu na niepodległość i niezależność Iranu, zachęcamy naszych rodaków do modlitwy, a kapłanów prosimy o odprawianie Mszy świętych w intencji znalezienia pokojowego rozwiązania.


K Ks. dr Bolesław Karcz – prezes KSD, Anna Pietraszek – wiceprezes KSD, Ks. dr Roman Piwowarczyk – wiceprezes KSD, Ewa Ablewicz-Rzeczkowska – ZG KSD, Tomasz J. Kostyła – OW KSD, Bogusław Olszonowicz – ZG KSD, przewodniczący OG, Agnieszka Piwar – ZG KD, przewodnicząca OW, Jerzy Wasiukiewicz – ZG KSD, wiceprzewodniczący OW, Anna Wiejak – ZG KSD, przewodnicząca OP.

«« | « | 1 | » | »»
 • jaskier
  03.12.2011 19:04

  Popieram apel członków Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Przypominam sobie że, trzy lata temu, w okresie świąt Wielkanocnych telewizja irańska przedstawiała w pozytywnym świetle Kościół Ormiański w Iranie.

 • Savonarola
  04.12.2011 01:24
  Domyslam sie,ze wojska "swietego imperium rzymskiego" ,ktore rozpetaly wojne 30-o letnia mialy "swiete" prawo walczyc z "zaraza" protestantyzmu.Byla to pewnie jedna z wielu(w opinii kosciola rzymskiego) sprawiedliwych wojen(???).O krwawych wyprawach krzyzowych,za ktore kolejni papieze oferowali odpusty chyba nie powinnismy wspominac,nawet po cichutku,bo zaglebianie sie w takie tematy moze spowodowac naplyw watpliwosci i wyrzuty sumienia...A tak na marginesie- Jezus musial miec frasobliwa mine,gdy we wrzesniu 1939 roku kapelani niemieccy blogoslawili Wermacht przed atakiem na Polskie,a po drugiej strony granicy kapelani polscy blogoslawili naszyzh zolnierzy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8