Krytykują, bo nie znają

- Krytyka wobec „Opus Dei” rodzi się z niechęci do zdobycia wiedzy - uważa dr Paweł Skibiński. Historyk Kościoła i znawca kultury hiszpańskiej wyjaśnia, że prałatura personalna, do której na całym świecie należy ok. 85 tys. osób, jest często niesprawiedliwie krytykowana.

Jego zdaniem większość zarzutów formułowanych wobec „Opus Dei” wypływa z ogólnej niechęci do Kościoła katolickiego. Jak dodał dr Skibiński paradoksalnie krytyka dzieła często sprzyja jego wzrostowi.
Z dr. Pawłem Skibińskim, historykiem Kościoła i znawcą kultury hiszpańskiej, rozmawiał Rafał Łączny.„Opus Dei” jest Prałaturą Personalną Kościoła Katolickiego mającą na celu pobudzenie we wszystkich środowiskach społecznych głębokiej świadomości powszechnego powołania do świętości i apostolstwa poprzez wykonywanie codziennej pracy. Dzieło zostało założone 2 października 1928 roku przez Josemarię Escrivá.
28 listopada 1982 r. Jan Paweł II erygował „Opus Dei” jako Prałaturę Personalną. Prałatura jest strukturą należącą do hierarchii Kościoła analogiczną do diecezji.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Wyświęcenia JPII
  03.12.2011 18:09
  Skoro dr Skibiński twierdzi, że krytytka Opus Dei wynika z nieznajomości tematu, to polecam pierwszą z brzegu informację i wyświęceniach JPII, w tym Escrivę de Balaguera:
  http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/38530,jan_paweL_2_kontrowersyjne_wySwiEcenia,1,artykul.html
 • Przykłady
  04.12.2011 05:41
  Za Onet.pl:
  - Josemaría Escrivá de Balaguer, założyciel i pierwszy prałat Opus Dei. Escrivá był określany przez starych członków Opus Dei jako megaloman, pronazista, antysemita, zarozumialec, łatwo wpadający w gniew i kłamliwy, związany ponadto z reżimem frankistowskim. Nie było to jednak przeszkodą dla JP2, który wręcz go czcił, by pośpiesznie go beatyfikować, co było kontrowersyjne nawet dla samego Kościoła. "Droga" - książka napisana przez Escrivę mówi: "Być posłusznym to droga bezpieczna. Być ślepo posłusznym przełożonemu to droga do świętości". Zdaniem wielu byłych członków, Opus Dei cechują metody działania, werbowania i formacji, bardzo podobne do metod niektórych znanych z manipulacji sekt religijnych. Samo Opus Dei miało szerzyć i narzucać poprzez politykę, doktrynę katolicką. Jak stwierdził JP2: "jedyną organizacją kościelną całkowicie mi wierną jest Opus Dei" (El Pais, 16.08.2001). JP2 beatyfikował Escrivę 19 maja 1992 roku, a 6 października 2002 roku, w 27 lat po śmierci, kanonizował.
  - W 1990 r. JP2 ogłosił Piusa XII sługą bożym i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny. W maju 2007 r. Komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w liczbie 13 członków jednomyślnie opowiedziała się za beatyfikacją Piusa XII. W grudniu 2007 r. papież B16 zadecydował o wstrzymaniu procesu beatyfikacyjnego Piusa XII. W tym miejscu można zapytać, dlaczego tak się stało? Biografia Piusa XII nie pozostawia złudzeń. Kard. Eugenio Pacelli, a późniejszy Pius XII przychylnie był nastawiony do narodowo-katolickich rządów gen. Francisca Franco w Hiszpanii oraz Antonia Salazara w Portugalii. Ze względów politycznych dobre stosunki utrzymywał również z dyktatorem Włoch Benito Mussolinim oraz z ks. Tiso rządzącym na Słowacji, a także z Ante Paveliciem. Był również gorącym zwolennikiem linii politycznej Hitlera. Wydatnie wspomagał wodza III Rzeszy w realizacji jego ekspansywnych planów, których kulminacją była II wojna światowa. Pius XII nigdy nie wyraził jednoznacznego potępienia wojennej agresji i ogromu nieszczęść, jakie przyniosła zwyrodniała i obłędna ideologia faszyzmu, realizowana przez Hitlera z brutalnością i wymiarem, jakiej nie znał świat. Hierarchowie rzymskiego Kościoła dawali swoje błogosławieństwo armiom hitlerowskim, ruszającym na podbój świata, niosąc zagładę milionom ludzi, w większości katolikom. Tuż przed końcem wojny i po jej zakończeniu, Watykan (kierując się prawdopodobnie "miłosierdziem") ukrywał, a następnie organizował ucieczki z Europy zbrodniarzy hitlerowskich, chroniąc ich przed odpowiedzialnością za popełnione zbrodnie na ludzkości. Lista zarzutów pod adresem Piusa XII jest znacznie szersza. Można zatem się zastanowić, jakiego aspektu świętości dopatrzył się JP2 w Piusie XII? Bez komentarza.
 • Dawid
  04.12.2011 08:14
  Z komentarzy tu zamieszczonych widzę, że Onet.pl ma monopol na rzetelność i prawdę. Wypisującym je autorom sugeruję lekturę "Kodu Leonarda da Vinci". Tam znajduje się cała prawda o Opus Dei...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9