PE: Aborcja metodą zwalczania AIDS

Europosłowie zdecydowaną większością głosów uznali aborcję za jedną z metod zwalczania HIV/AIDS. – Gdy przychodzi do głosowania, prawo do życia ma niewielką wartość w korytarzach Parlamentu Europejskiego – gorzko skomentowała organizacja European Dignity Watch z siedzibą w Brukseli.

Rezolucja, która nie ma charakteru ustawodawczego, została przyjęta 1 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS 454 głosami, przy 86 przeciwnych i 44 wstrzymujących się. Parlamentarzyści apelują w niej do Komisji i Rady Europejskiej o zapewnienie sprawiedliwego dostępu wszystkich do prewencji wirusa HIV, wykrywania go i leczenia AIDS.

Europosłowie wskazują na konieczność szerokiego dostępu do antykoncepcji i „bezpiecznej i legalnej” aborcji razem z opieką poaborcyjną. Podkreślają, że kryzys gospodarczy nie może mieć negatywnego wpływu na walkę z HIV/AIDS.

„Parlament Europejski oficjalnie oświadczył, iż aborcja jest uprawnionym środkiem walki z HIV/AIDS” - podkreśla European Dignity Watch. W wydanym 2 grudnia oświadczeniu organizacja podkreśla, że „aborcja potencjalnych nosicieli wirusa” została uznana za dopuszczalny sposób zapobiegania epidemii. Zauważa, że siedem innych „problematycznych” z punktu widzenia obrony życia zapisów rezolucji zostało odrzuconych głosami większości posłów Europejskiej Partii Ludowej i około połowy posłów Konserwatystów. Jednak nie udało im się doprowadzić do usunięcia zapisu o aborcji. Zostały także sformułowania mówiące o tym, że prewencja HIV/AIDS jest „integralną częścią opieki nad zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym”.

European Dignity Watch powstała, aby wzmocnić współpracę organizacji prorodzinnych i obrońców życia w Europie i na świecie. Monitoruje ona m.in. wydarzenia na forum Unii Europejskiej związane z tymi zagadnieniami.

«« | « | 1 | » | »»
 • Bronak Kamarouski
  02.12.2011 18:42
  Przecież to oczywiste, że taki wynik głosowania może być tylko spowodowany niewiedzą. Oczywiście, nie jest to żadne usprawiedliwienie, ale daje przynajmniej obraz jak aborcjonistom zależy na tym, żeby parlamentarzystów trzymać jak najdłużej w niewiedzy w tej tematyce.
 • Marcin
  02.12.2011 20:20
  Jeśli poczęte dziecko z HIV stanowi zagrożenie dla społeczeństwa i wskazane jest jego zabicie, to takim samym zagrożeniem jest dorosły człowiek z HIV, ten który - pechowo dla społeczeństwa (?) - już się urodził.

  Jeśli parlamentarzyści myślą racjonalnie i logicznie, to w następnym kroku powinni uchwalić, że zgodne z prawem jest zabicie każdej dorosłej osoby chorej na HIV.
 • w.e.
  02.12.2011 21:07
  European Dignity Watch wysuwa ten wniosek na podstawie 2 artykułów:

  AA. mając na uwadze, że niezwykle ważne jest popieranie wzmocnienia oraz rozwoju polityki i programów w dziedzinie powiązań pomiędzy zdrowiem i prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi (SRHR) a HIV, tak aby programy zapobiegania HIV/AIDS zostały włączone do programów dotyczących zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych, a zapobieganie HIV/AIDS stało się integralną częścią opieki w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego;

  14. wzywa państwa członkowskie do dopilnowania, aby wszystkie krajowe programy i strategie dotyczące AIDS uwzględniały silne powiązania pomiędzy zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym a opieką nad nosicielami HIV, jak dowodzi przegląd Cochrane Library(4) i jak potwierdzono na 42. sesji Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju, która monitoruje wdrażanie programu działań Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju;


  Nie żebym była wielką fanką UE i jej ustawodawstwa ale uważam, że z powyższych przepisów nie można wyciągnąć tak daleko idących wniosków.
 • Maciej
  03.12.2011 09:52
  Proponuję pójść o krok dalej. Przecież najprościej byłoby zwalczyć epidemię likwidując wszystkich nosicieli HIV.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9