Bracia z Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé zaapelowali do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, aby do Berlina przywieźli z sobą prosty sprzęt medyczny oraz leki dla rówieśników z Korei Północnej.
Wszystkie dary – jeśli chodzi o sprzęt medyczny, mogą to być stetoskopy, ciśnieniomierze, strzykawki – bracia z Taizé wraz z młodymi prześlą do szpitali i przychodni we wioskach Korei Północnej w ramach projektu pomocy humanitarnej dla tego kraju.
Tymczasem na liście uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Berlinie jest już ponad 30 tysięcy młodych z całej Europy. Organizowane od 34 lat przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé kolejne etapy „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” przyciągają młodych katolików, ewangelików i prawosławnych. Po raz pierwszy będą się wspólnie modlić w stolicy Niemiec. Bracia z Taizé organizują spotkanie na zaproszenie Kościoła katolickiego, Kościołów protestanckich oraz burmistrza Berlina.
„Przez pięć dni niemiecka stolica będzie miejscem, w którym krzyżują się drogi młodych Europejczyków oraz symbolem zjednoczonej Europy. Spotkanie w Berlinie odbywa się w czasie, gdy Europa potrzebuje nowego życiodajnego oddechu, gdy wielu ludzi kwestionuje podstawy i granice europejskiej solidarności. Brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, zaapeluje do uczestników, aby udali się do źródeł wiary, jednocześnie poszukując sposobów, jak przezwyciężyć rozproszenie i fragmentację dzisiejszego Kościoła i społeczeństwa” – pisze w komunikacie prasowym br David, rzecznik Wspólnoty z Francji.
Dla Berlina to drugie już w tym roku wydarzenie o takim natężeniu – przypomnijmy, że we wrześniu miasto odwiedził Benedykt XVI. Teraz, na przełomie roku, od 28 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012 codziennie młodzież będzie spotykać się na trzech modlitw: rano w 150 parafiach, zaś popołudniu i wieczorem w halach wystawowych Berlina. Podczas każdej modlitwy wieczornej brat Alois, przeor Wspólnoty, wygłosi krótką refleksję. Program przewiduje też spotkania z chrześcijanami z miejscowych parafii i tzw. spotkania tematyczne wokół źródeł wiary i listu brata Aloisa, który będzie opublikowany w połowie grudnia. Będzie też okazja do refleksji o tym jak angażować się na rzecz innych.
Bracia zaplanowali także spotkanie w Reichstagu, siedzibie Bundestagu, młodzi będą mieli okazję porozmawiać z deputowanymi Parlamentu Federalnego Niemiec na temat: „Na rzecz bardziej sprawiedliwego świata: polityka a nasza odpowiedzialność obywatelska”. Planowane jest również spotkanie ze wspólnotą żydowską Berlina oraz wizyta w Wielkim Meczecie. Młodzi uczestnicy będą zakwaterowani w rodzinach.
W całej Polsce działa wciąż 180 punktów przygotowań przy parafiach i duszpasterstwach akademickich. Pełna ich lista dostępna jest na stronie: www.taize.fr/pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca listopada, a więc jeszcze tylko przez tydzień!
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.