Do Berlina z darami

Bracia z Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé zaapelowali do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, aby do Berlina przywieźli z sobą prosty sprzęt medyczny oraz leki dla rówieśników z Korei Północnej.

Wszystkie dary – jeśli chodzi o sprzęt medyczny, mogą to być stetoskopy, ciśnieniomierze, strzykawki – bracia z Taizé wraz z młodymi prześlą do szpitali i przychodni we wioskach Korei Północnej w ramach projektu pomocy humanitarnej dla tego kraju.

Tymczasem na liście uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Berlinie jest już ponad 30 tysięcy młodych z całej Europy. Organizowane od 34 lat przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé kolejne etapy „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” przyciągają młodych katolików, ewangelików i prawosławnych. Po raz pierwszy będą się wspólnie modlić w stolicy Niemiec. Bracia z Taizé organizują spotkanie na zaproszenie Kościoła katolickiego, Kościołów protestanckich oraz burmistrza Berlina.

„Przez pięć dni niemiecka stolica będzie miejscem, w którym krzyżują się drogi młodych Europejczyków oraz symbolem zjednoczonej Europy. Spotkanie w Berlinie odbywa się w czasie, gdy Europa potrzebuje nowego życiodajnego oddechu, gdy wielu ludzi kwestionuje podstawy i granice europejskiej solidarności. Brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, zaapeluje do uczestników, aby udali się do źródeł wiary, jednocześnie poszukując sposobów, jak przezwyciężyć rozproszenie i fragmentację dzisiejszego Kościoła i społeczeństwa” – pisze w komunikacie prasowym br David, rzecznik Wspólnoty z Francji.

Dla Berlina to drugie już w tym roku wydarzenie o takim natężeniu – przypomnijmy, że we wrześniu miasto odwiedził Benedykt XVI. Teraz, na przełomie roku, od 28 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012 codziennie młodzież będzie spotykać się na trzech modlitw: rano w 150 parafiach, zaś popołudniu i wieczorem w halach wystawowych Berlina. Podczas każdej modlitwy wieczornej brat Alois, przeor Wspólnoty, wygłosi krótką refleksję. Program przewiduje też spotkania z chrześcijanami z miejscowych parafii i tzw. spotkania tematyczne wokół źródeł wiary i listu brata Aloisa, który będzie opublikowany w połowie grudnia. Będzie też okazja do refleksji o tym jak angażować się na rzecz innych.

Bracia zaplanowali także spotkanie w Reichstagu, siedzibie Bundestagu, młodzi będą mieli okazję porozmawiać z deputowanymi Parlamentu Federalnego Niemiec na temat: „Na rzecz bardziej sprawiedliwego świata: polityka a nasza odpowiedzialność obywatelska”. Planowane jest również spotkanie ze wspólnotą żydowską Berlina oraz wizyta w Wielkim Meczecie. Młodzi uczestnicy będą zakwaterowani w rodzinach.

W całej Polsce działa wciąż 180 punktów przygotowań przy parafiach i duszpasterstwach akademickich. Pełna ich lista dostępna jest na stronie: www.taize.fr/pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca listopada, a więc jeszcze tylko przez tydzień!

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6