Kolejną edycję Kampanii na rzecz ewangelizacji rozpoczął Kościół w Brazylii. Inicjatywa wyróżniająca się bogactwem form akcji promocyjnych odbywa się pod hasłem „On przyszedł uleczyć nasze choroby”.
Kampania zainicjowana w uroczystość Chrystusa Króla ma podjąć na nowo kwestię uświadamiania wiernych o ewangelizacji, jako misji wszystkich ochrzczonych, która wyraża się także w konkretnym geście złożenia ofiary na ten cel w trzecią niedzielę Adwentu (10 i 11 grudnia). 45 proc. zebranych ofiar pozostaje w danej diecezji, a 55 proc. przeznaczone jest na dzieła ewangelizacyjne prowadzone przez konferencję episkopatu (CNBB) i jej 17 regionów.
Z każdym rokiem wzrasta zaangażowanie wiernych w ewangelizację prowadzona przez Kościół i poczucie współodpowiedzialności za jego dzieła apostolskie. Każdy wierny ma możliwość włączenia się w podstawową misję Kościoła przez bezpośrednią posługę ewangelizacyjną we własnej wspólnocie, jak również przez dar modlitwy i ofiarę materialną.
W rozpoczętej kampanii zwraca się uwagę na potrzebę ukazania konkretnej solidarności z tymi regionami Brazylii, gdzie odczuwa się podstawowy brak zaplecza finansowego, jak Amazonia czy też peryferie wielkich miast, gdzie z każdym rokiem wzrasta liczba migrujących Brazylijczyków w poszukiwaniu lepszych warunków życia.
Tegorocznej kampanii na rzecz ewangelizacji towarzyszy specjalnie ułożona modlitwa: „O Chryste, przyodziany ludzką słabością, przyszedłeś na świat, aby nam pomóc. Pospiesz, aby uleczyć nasze choroby, i uczyń naszą wspólnotę płomienną w ewangelizacji, podczas kiedy, czuwając oczekujemy nadejścia ostatecznego Królestwa”.
Należy mieć nadzieję, że kampania na rzecz ewangelizacji wzmocni jeszcze bardziej realizację prowadzonej misji kontynentalnej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.