Odgwizdano początek Szlachetnej Paczki

Prezes Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacek Stryczek odgwizdał w sobotę w Krakowie z wolontariuszami początek XI edycji Szlachetnej Paczki. Podobne gwizdy - według planów - rozległy się w sobotę o godz. 11 w 409 rejonach akcji w Polsce.

Ambasadorem akcji po raz kolejny jest Jerzy Dudek; hasło Szlachetnej Paczki 2011 brzmi: "Do przerwy 0:3".

Jak wyjaśniają organizatorzy, hasło to nawiązuje do słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, do przerwy przegrywała 0:3. Zawodnikom udało się jednak przełamać złą passę i zwyciężyć z drugiej połowie. Mecz przeszedł do historii jako jedna z najefektowniejszych wygranych i symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji.

"Wielu ludzi w Polsce przegrywa. Chcemy w tym roku tak patrzeć na biedę, że to nie jest na całe życie. Teraz ogłaszamy przerwę! Szlachetna Paczka to jest coś takiego, jak działanie całego sztabu, który pomaga zawodnikom w przerwie, aby w drugiej połowie wygrali" - powiedział PAP ks. Jacek Stryczek.

"Celem naszej pomocy jest, aby ludzie się stali bohaterami, ale też przełamanie takiego stereotypu polskiego, że o przegranej pamięta się ludziom do końca życia. Nie, ludzie mają prawo do porażek, ale mają też obowiązek potem się z nich podnosić. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców Szlachetnej Paczki. Razem możemy wygrać ten mecz" - powiedział ks. Stryczek.

W ramach akcji na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza rodzin czekających na pomoc. Przez trzy tygodnie każdy chętny będzie mógł wybrać jedną z nich i specjalnie dla jej członków przygotować wyjątkową paczkę na Boże Narodzenie. Akcję można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto akcji lub wysłanie charytatywnego sms o treści PACZKA pod nr 75465 (5 zł + Vat).

W tym roku Szlachetna Paczka pomocą obejmie około 10 tys. rodzin, tj. blisko 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba nie jest jeszcze znana, bo z całego kraju wciąż spływają dane o rodzinach zbierane przez wolontariuszy. W tym roku działa ich ponad 8 tys., a rejony Paczki udało się utworzyć w 409 miejscach w Polsce.

Jak podają organizatorzy, 6 grudnia paczkę przygotuje para prezydencka, w dniach 9-11 grudnia otwarte zostaną magazyny, do których darczyńcy będą przywozić paczki, a wolontariusze zawozić je do rodzin.

W ubiegłym roku Szlachetna Paczka dotarła do 8201 ubogich rodzin. Wartość pomocy sięgnęła 10 mln zł. W akcję zaangażowało się ponad 100 tys. darczyńców, w tym Jerzy Dudek, piłkarze Realu Madryt, para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, siostry Radwańskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby piłkarskie. Akcji pobłogosławił także papież Benedykt XVI.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; akcja ma łączyć rodziny, darczyńców i wolontariuszy.