Katowice: Abp Zimoń w Alei Gwiazd

Uniwersytecką Aleję Gwiazd otwarto na deptaku Uniwersytetu Śląskiego. Odciski swoich dłoni pozostawili w piątek arcybiskup Damian Zimoń, były rektor prof. Janusz Janeczek, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

Metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń został uhonorowany za wszelką pomoc, wsparcie i przychylność przez prawie 30 lat współpracy, w szczególności za poparcie projektu utworzenia wydziału teologicznego w Uniwersytecie Śląskim, którego jest Wielkim Kanclerzem, oraz za pracę naukową, organizacyjną i poparcie dla inicjatyw śląskiej Alma Mater a także "duchową łączność i modlitwę", w chwilach szczęśliwych, podniosłych, jak i tragicznych".

Abp Damian Zimoń powiedział, że "zawsze z życzliwością" patrzy na tego rodzaju wyróżnienia, bo "autorytetów nam wszystkim potrzeba". "Jeśli autorytet jest gwiazdą, to ja przede wszystkim myślę o Chrystusie, który jest początkiem, prawdą, drogą, życiem. Zresztą tu nie ma przenośni, bo Chrystusa, w pierwszym okresie historii Kościoła Katolickiego, nazywano słońcem" - powiedział arcybiskup.

Prezydenta Piotra Uszoka doceniono za jego znaczące wsparcie związane z przebudową ulicy Bankowej (zamieniła się w deptak przed rektoratem, na którym otwarto Uniwersytecką Aleją Gwiazd) i umożliwienie szybkiej realizacji tej inwestycji oraz innych wspólnych inwestycji miasta i uczelni. Uszoka pomagał przy organizacji imprez studenckich, a w szczególności Juwenaliów Śląskich i Festiwalu Nauki.

Były rektor w latach 2002-2008, prof. Janusz Janeczek został uhonorowany w szczególności za poparcie inicjatywy wydzielenia strefy przyjaznej dla braci studenckiej (przemianę ruchliwej ulicy Bankowej w deptak), za pomysły związane z rozwojem Uniwersytetu Śląskiego podczas piastowania funkcji rektora a także wspieranie, kreowanie i unowocześnianie uczelni.

Odciśniętą dłoń oraz swoje nazwisko zostawił w Alei Gwiazd także były student i obecny rzecznik prasowy uczelni Jacek Szymik-Kozaczko. Uczelnia doceniła jego pracę jako przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego w latach 2008-2010, zwłaszcza działania z ramienia samorządu studenckiego, które doprowadziły do powstania deptaka przed rektoratem, oraz współpracę z miastem i władzami rektorskimi.

Uniwersytecka Aleja Gwiazd została otwarta w centrum Katowic, na terenie Uniwersytetu Śląskiego. Jest to 10 aleja gwiazd w Polsce, ale pierwsza uniwersytecka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7