Z okazji zbliżającego się święta ku czci Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Cebu City na Filipinach rozpoczęła się nowenna z okazji 457. rocznicy odnalezienia cudownej figurki Santo Niño pod hasłem „Dzieciątko Jezus: nasze źródło komunii, życie dla misji”.
Religie nie są przyczyną terroryzmu, ale ich wypaczenia – to wniosek z konferencji przedstawicieli różnych religii zebranych w Cabo Delgado w Mozambiku.
Wielkim społecznym wyzwaniem 2022 roku jest skuteczna walka z dostępem do pornografii dla nieletnich. Są szanse, że Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi prawną ochronę dzieci w tej dziedzinie.
„Starożytny klasztor św. Eliasza (Mar Elian), w pobliżu syryjskiego miasta d’Al-Qaryatayn, zdewastowany i sprofanowany przez dżihadystów w 2016 r., niedługo odrodzi się jako miejsce modlitwy i pokoju dla syryjskich chrześcijan oraz dla ich rodaków muzułmanów” – zapowiedział o. Jacques Mourad.
- Miłosierdzie to czyn – powiedział bp Mirosław Milewski do uczestników XXV Ogólnopolskiego Spotkania Opłatkowego Honorowych Dawców Krwi, które odbyło się w płockiej parafii pw. św. Józefa. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka krwi.
„Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa, który z jednej strony zstępuje ku nam, z drugiej wznosi wzrok i serce w modlitwie do Ojca” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
Po rocznej przerwie wywołanej pandemią Papież Franciszek znów udzielił sakramentu chrztu dzieciom pracowników Watykanu. Zgodnie z tradycją Msza sprawowana była w Kaplicy Sykstyńskiej w święto Chrztu Pańskiego. Ceremonia odbyła się z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.
O swojej modlitwie za ofiary protestów w Kazachstanie zapewnił Franciszek przemawiając po modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
– Bardzo ważną rzeczą jest, by powracać do genialnych inspiracji o. Maksymiliana Marii Kolbego – mówił abp Marek Jędraszewski w Niepokalanowie podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy publikacji w Krakowie pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”. – Oby ta misja objawiania światu prawdy o miłości Boga trwała jak najdłużej, życzył metropolita krakowski.
Tradycyjnie na początku każdego roku we wszystkich klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odbywa się losowanie rocznych patronów. Dzięki stronie www.faustyna.pl może to też uczynić każdy zainteresowany.
Film „Fatima” od kinowej premiery w październiku ubiegłego roku obejrzało w Polsce ponad 150 tys. widzów. Obecnie jest on już dostępny na platformie internetowej RafaelKino.pl.
„Katedra, w której biskup otrzymał święcenia jest dla niego niczym matczyne łono; miejscem poczęcia. Ta ełcka katedra jest więc dla mnie jak matka. Pokochałem ją z jej skromnością i drobnością” – w słowie skierowanym do wiernych mówił abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. dziękczynnej w ełckiej katedrze.
W ciągu 14 miesięcy konflikt spowodował śmierć tysięcy ludzi i zewnętrzne bądź wewnętrzne przesiedlenia milionów.
Meksykański episkopat wyraził dezaprobatę w związku ze wznowieniem programu „Zostań w Meksyku”, który – zdaniem biskupów – prowadzi do chaosu na południu kraju, zwłaszcza w miejscowości Tapachula w stanie Chiapas.
Arabską społeczność Izraela zalewa fala przestępczości. Łatwy dostęp do broni wśród młodych ludzi sprawia, że przemoc i wojny gangów zbierają swoje żniwo.
Brytyjski trybunał przyznał katolickiej pielęgniarce rację, że zwolnienie jej z pracy za noszenie maleńkiego krzyżyka było oznaką dyskryminacji za wiarę i naruszyło jej prawa człowieka. Chodzi o 61-letnią Mary Onuohę, której władze szpitala w Londynie nakazały zdjęcie krzyżyka ze „względów sanitarnych”, mimo że inni pracownicy mogli nosić hidżaby, sari, turbany i biżuterię.
Indyjskie władze nakazały eksmisję podopiecznych sierocińca prowadzonego przez Misjonarki Miłości w Kalkucie. Na początku nowego roku urzędnicy zablokowali zakonnicom możliwość przyjmowania zagranicznych funduszy, z których utrzymywały placówkę, a teraz nie przedłużyli im dzierżawy ziemi, na której się ona znajduje.
Kolejne kraje przyłączają się do zainicjowanej w Austrii modlitewnej krucjaty o uwolnienie świata z pandemii. Nosi ona tytuł „Europa się modli” i zaprasza raz w tygodniu do wspólnej publicznej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, na ulicach, placach i w kościołach.
Mija 128. rocznica urodzin św. o. Maksymiliana Marii Kolbego – założyciela Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, a jednocześnie pasjonata kosmosu oraz militariów, znawcy mediów, misjonarza i męczennika.
Trzeba patrzeć na Jezusa, bo poznając Jego życie, to, co mówił, jak się zachowywał, uczymy się, jak ma wyglądać nasze ludzkie życie dzisiaj. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując członków Stowarzyszenia świętych Piotra i Pawła. Zostało ono założone przed 50 laty przez Pawła VI po rozwiązaniu watykańskich korpusów zbrojnych. Przejęło ono ideały Palatyńskiej Gwardii Honorowej Jego Świątobliwości.
"Szacunki terminacji ciąży wykonane przez witrynę specjalizującą się w numerycznym przetwarzaniu wielkich zjawisk globalnych Worldometer umieszczają praktykę aborcyjną na szczycie przyczyn zgonów" - pisze Francesco Ognibene w "Avvenire".
Spadająca dzietność w Europie, pomoc migrantom przy jednoczesnej ochronie granic, a także ryzyko rosyjskiej agresji na Ukrainę - to główne tematy rozmowy marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty przyjął dzisiaj na audiencji w Watykanie marszałka Senatu z małżonką oraz osobami towarzyszącymi.
Ponad 1 mln pielgrzymów przybyło w ub.r. do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego rzecznik, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski powiedział PAP, że to ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 r. Wówczas, przez pandemię, peregrynowało 314 tys. pątników.
100 lat temu św. o. Maksymilian Kolbe wydał pierwszy numer "Rycerza Niepokalanej". Z okazji jubileuszu przez cały 2022 r. do każdego numeru miesięcznika dodany będzie reprint "Rycerza Niepokalanej" z roku 1922 - powiedział PAP redaktor naczelny czasopisma o. Piotr Szczepański.
Niedziela Chrztu Pańskiego 9 stycznia jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie. To ruch, którego zadaniem jest przekazywać nie tylko wiedzę, ale wdrażać członków w doświadczenie żywej wiary - powiedział PAP moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek.