W ciągu 14 miesięcy konflikt spowodował śmierć tysięcy ludzi i zewnętrzne bądź wewnętrzne przesiedlenia milionów.
Z okazji Bożego Narodzenia, obchodzonego przez mieszkańców tego kraju 7 stycznia, kard. Berhaneyesus Souraphiel, arcybiskup metropolita Addis Abeby, skierował apel do Etiopczyków, zaś biskupi tego kraju wydali oświadczenie po zgromadzeniu plenarnym.
W ciągu 14 miesięcy konflikt spowodował śmierć tysięcy ludzi i zewnętrzne bądź wewnętrzne przesiedlenia milionów. Organizacje międzynarodowe nie kryją oburzenia łamaniem praw człowieka w tym ogarniętym wojną kraju wschodniej Afryki. Do potrzebujących nie dociera żywność, leki i artykuły podstawowej potrzeby.
Podczas obchodów Bożego Narodzenia, kard. Berhaneyesus Souraphiel z Addis Abeby wezwał do pokory, cierpliwości i łagodności, wzywając jednocześnie naród do pamięci o poszkodowanych z powodu wojny. „Świętując urodziny Jezusa, pamiętajmy o tych, którzy cierpią, którzy zostali złamani moralnie, wysiedleni ze swoich domów i zranieni, o tych, którzy stracili swoich rodziców i rodziny” – powiedział kard. Souraphiel w swoim przesłaniu.
Według apelu duchownego, ludzie muszą uwolnić się od pychy, nienawiści i gniewu dla dobra pokoju. „Lekarstwem na nie jest umiejętność pokonywania zła pokorą, łagodnością i cierpliwością. Będziemy kochani tylko wtedy, gdy będziemy się wzajemnie wspierać. Powróćmy do tego całym sercem, abyśmy mogli iść razem w duchu przebaczenia” - zakończył.
Z kolei biskupi, zebrani na zgromadzeniu plenarnym zaznaczyli, że „wojna zawsze powoduje dewastację, utratę życia ludzkiego, zniszczenie własności, dezintegrację społeczności, przesiedlenia i inne związane z nimi kryzysy ludzkie”. Episkopat Etiopii przypomniał, że „wielu ludzi straciło życie, inni zostali zmuszeni do ucieczki, kolejni stracili majątek, wielu zostało uwięzionych, a wiele dziewcząt i kobiet zgwałconych”. Wojna mocno naruszyła „harmonię społeczną, jaka istniała między ludźmi”, sprawiając, że obywatele żyją w strachu i niepewności. Hierarchowie potwierdzili, że podjęli działania by zebrać 2 mln dolarów na pomoc dla dotkniętej kryzysem ludności.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.