Dzisiaj po południu w auli Pawła VI w Watykanie zostało zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki ponad 100 podopiecznych przytułku sióstr miłosierdzia San Gregorio al Celio, a także innych schronisk rzymskich.
"Analizując sytuację pod kątem i prawnokanonicznym i duszpasterskim, postaramy się zbadać, jak do tego w ogóle doszło, że to co się wydarzyło, było możliwe" - mówi Tomasz Terlikowski.
Transmisje z liturgii Triduum Paschalnego, koncerty pieśni pasyjnych, reportaże i muzyczne widowiska przygotowały stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe oraz portale internetowe.
Papież Franciszek zachęca do dostrzeżenia wciąż niewidzialnego problemu jakim są miliony przesiedleńców klimatycznych. Zwraca uwagę, że zarówno instytucje między narodowe, jak i Kościół, każdy w odpowiedni dla siebie sposób, muszą odpowiedzieć na wyzwanie, jakim jest przedłużające się wykorzenienie i utrata ojcowizny.
Brytyjscy biskupi zaapelowali o pomoc mieszkańcom etiopskiego regionu Tigraj, w którym – ze względu na trwający krwawy konflikt – wciąż pogłębia się katastrofa humanitarna – brakuje czystej wody, żywności i leków, a ponad milion osób musiało opuścić swoje domy. Wciąż docierają nowe doniesienia o masakrach i naruszeniach praw człowieka. „Społeczność międzynarodowa nie może stać bezczynnie” – napisali biskupi.
Historia była dla niej nie tylko pasją, ale i nauczycielką życia. Pomagała najuboższym dzieciom z Sobięcina. Dla nich też założyła fundację im. s. Wandy Garczyńskiej.
Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Papieża Franciszka w Wielki Piątek przejdzie, tak jak w roku ubiegłym, wzdłuż Placu św. Piotra.
„Jesteśmy uwięzieni i izolowani od reszty świata”- w tych krótkich słowach sytuację w Aleppo na północy Syrii opisał przełożony tamtejszego klasztoru franciszkanów o. Ibrahim Alsabagh w wywiadzie dla francuskiego tygodnika katolickiego „Famille Chrétienne”.
Mafiosi są "Herodami naszych czasów" - napisał papież Franciszek w przedmowie do książki, której bohaterem jest zamordowany w 1990 roku przez sycylijską mafię sędzia Rosario Livatino. Jego beatyfikacja odbędzie się 9 maja w Agrigento na Sycylii, gdzie zginął.
W Wielki Czwartek nie obędzie się Msza Krzyżma, biskupi odwołują swój udział w liturgiach. Osoby, które w ostatnim czasie miały z nimi kontakt, proszone są o obserwację swojego stanu zdrowia.
Zawieszona w ubiegłym roku z powodu wybuchu pandemii Noc Konfesjonałów w tym roku się odbędzie. Akcja jest dodatkową szansą na duchowe przygotowanie się do Świąt Wielkanocy.
"Ukrzyżowanymi" obecnych czasów są "ofiary wojen, dyktatur, przemocy i aborcji" - powiedział papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej, kolejnej bez udziału wiernych. Ostrzegł też: "Kto służy pieniądzu jest przeciwko Bogu".
Jestem od tego, żeby w tych ramach, jakie są wyznaczone przepisami, prowadzić ludzi do przeżywania wiary. Ten moment, jaki mamy, jest przeżyciem najważniejszym dla chrześcijanina, dla katolika - powiedział w środę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Jako kapłani jesteśmy powołani do celebrowania Najświętszej Ofiary, a celebrować ją znaczy nie tylko wykonywać czynności liturgiczne, lecz również naśladować w życiu to, co czynił Chrystus - napisali biskupi w liście skierowanym do kapłanów na Wielki Czwartek.
Zakończyła się akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, którą zorganizował portal misyjne.pl i „Misyjne Drogi”. W ósmej edycji akcji uczestnicy mieli okazję poznać misje z bliska m.in. poprzez regularne spotkania z misjonarzami.
Wojciech Sokołowski ma 13 lat i od kilku miesięcy gra w wałbrzyskiej parafii. Choć jego tato pracuje w ten sam sposób, to nie on namówił go do tego fachu.
Od początku trwania pandemii Papież powtarza, że płyniemy w tej samej łodzi. To oznacza między innymi, że wszyscy mają prawo do szczepionki przeciw Covid-19. W Watykanie oprócz osób starszych najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem są przebywający wokół bezdomni oraz ci, którzy mieszkają wspólnie, np. w noclegowni. Dlatego w Wielkim Tygodniu, Ojciec Święty postanowił zatroszczyć się szczególnie o nich.
Wielki Piątek to zaproszenie, by nadać sens i wnieść nadzieję do naszego doświadczenia krzyża. Również tego, którego doznaje dzisiaj świat w postaci pandemii koronawirusa – mówi kard. Raniero Cantalamessa.
Dekretem prowincjała dominikanów została dziś powołana zewnętrzna komisja pod kierownictwem Tomasza Terlikowskiego, która ma opisać działania o. Pawła M. a także reakcje i zaniedbania władz zakonu.
„Życie Ducha. Bóg przemawia do serca człowieka” – pod takim tytułem 6 kwietnia ukaże się książka zawierająca refleksje Papieża Franciszka dotyczące życia duchowego. Za przygotowanie publikacji odpowiedzialne jest wydawnictwo Edycja św. Pawła. Refleksje zebrał ks. Franco Nardin, a przedmowę do książki napisał kard. Angelo De Donatis.
Papież Franciszek skierował orędzie do uczestników Forum UNESCO poświęconego wpływowi zmian klimatycznych na ubóstwo. Wirtualne spotkanie odbyło się 24 marca. Ojciec Święty zaznaczył, że obecny kryzys pandemiczny zobowiązuje nas do myślenia o dobru wspólnym, a nie tylko o zyskach nielicznych. Podkreślił, że aby skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi i ubóstwem konieczne jest zdefiniowanie nowego modelu rozwoju, który stawia w centrum człowieka. „Tylko w ten sposób będzie można promować dobro wspólne i cywilizację miłości, w której nie ma miejsca na pandemię obojętności i marnotrawstwa” – napisał Papież.
W wieku 92-lat zmarł w Rzymie Gianluigi Colalucci, autor najważniejszej renowacji fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Na kilka dni przed śmiercią po raz ostatni odwiedził Muzea Watykańskie, którym poświęcił całe swoje zawodowe życie. „Był nie tylko wspaniałym człowiekiem, ale jednym z największych restauratorów minionego wieku” – podkreśla dyrektor papieskiej galerii.
Watykan opublikował „Wskazówki duszpasterskie w sprawie przesiedleńców klimatycznych”. Dokument został przygotowany przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Zawiera on fakty, interpretacje i propozycje dotyczące przesiedleńców klimatycznych, które mogą służyć pomocą poszczególnym episkopatom, lokalnym Kościołom, zgromadzeniom zakonnym i organizacjom katolickim w stawianiu czoła temu zjawisku.
W Wielki Czwartek zniszczona pożarem katedra Notre-Dame ponownie na chwilę stanie się miejscem kultu Bożego. Abp Michele Aupetit będzie sprawował w niej obrzęd obmycia nóg. Artyści Comédie-Française zaprezentują natomiast rozważania Męki Pańskiej.
Znany jest program liturgii i innych wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy pod przewodnictwem lub z udziałem papieża Franciszka.