Papież Franciszek podczas pięciodniowej podróży do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w sierpniu wygłosi 13 homilii i przemówień. Odwiedzi także sanktuarium maryjne w Fatimie oraz miasto Cascais. Watykan ogłosił we wtorek program 42. zagranicznej pielgrzymki Franciszka. Portugalię odwiedzi po raz drugi.
Naczelny rabin sefardyjski Jerozolimy, Shlomo Amar, surowo potępił ataki na członków innych religii. "To bezczeszczenie imienia Boga będące ciężkim grzechem; nie jest to żydowski sposób postępowania" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.
"W nocy 6 czerwca współczesna historia naszej ojczyzny została naznaczona kolejną katastrofą, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ta zbrodnia wojenna zagraża życiu i bezpieczeństwu nie tylko Ukraińców, ale także całej Europy" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w odpowiedzi na zniszczenie przez armię rosyjską zapory elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.
W Wadowicach odbyła się gala finałowa XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać".
Papież przebywał dziś w klinice Gemelli na badaniach.
5-6 czerwca odbyło się kolejne zebranie robocze Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie i konsultorzy komisji spotkali się w Warszawie. Pracom przewodniczył bp Piotr Greger.
Kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do Kijowa, udał się w pierwszym dniu swego pobytu na Ukrainie do Buczy, miasta na obrzeżach stolicy. W marcu 2022 roku podczas inwazji Rosji na Ukrainę Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej dopuściły się tam zbrodni wojennej. Szacuje się, że w jej trakcie mogło zostać zamordowanych ponad 458 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.
KUL uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w trzech kolejnych dyscyplinach. Są to biologia medyczna, nauki biblijne oraz nauki o rodzinie. Decyzje takie z końcem maja wydała Rada Doskonałości Naukowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przyjął w Kijowie kardynała Matteo Zuppiego. Władze Ukrainy potwierdziły w minionych dniach swoją gotowość do przyjęcia wysłannika papieża Franciszka, który wczoraj spotkał się z licznymi przedstawicielami władz cywilnych w celu omówienia najtrudniejszych spraw humanitarnych, dla których Stolica Apostolska może próbować otworzyć korytarze dla tego, co określa się jako „dyplomację humanitarną”.
Rozkwitnie na nowo winnica Pańska. Będzie na nowo Kościół żywy.
Wizyta na Ukrainie przedstawicieli Watykanu pokazuje, kto jest ofiarą, a kto agresorem - ocenił w poniedziałek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka po spotkaniu z wysłannikiem papieża Franciszka, kardynałem Matteo Zuppim.
Młodzi otrzymają w Portugalii ciepłe przyjęcie, ponieważ gościnność jest w naszym DNA - mówi bp Américo Aguiar, przewodniczący fundacji organizującej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w wywiadzie dla Avvenire. Dodaje, że Portugalczycy chcą także się odwdzięczyć za serdeczne przyjęcie, z jakim się spotkali w Panamie, Polsce, Brazylii czy Hiszpanii.
Przyjazd Franciszka do Mongolii „z pewnością przyczyni się do wydobycia na światło dzienne piękna tej ziemi i szlachetności jej mieszkańców, stróżów bardzo głębokich tradycji”. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to kard. Giorgio Marengo, podkreślając, że swą wizytą Papież „doceni maleńki i młody Kościół”. Papieska wizyta w Mongolii, która graniczy z Chinami i Rosją, planowana jest od 31 sierpnia do 4 września.
Ojciec Święty mianował trzech nowych członków Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Pochodzą oni z Australii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Jest wśród nich laureatka Nagrody Ratzingera, prof. Tracey Rowland.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o dwudniowej, trwającej dziś i jutro, wizycie kard. Zuppiego na Ukrainie. Ponad dwa tygodnie temu Franciszek powierzył mu pokojową misję, której celem miało być „złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie w nadziei na uruchomienie procesów pokojowych”.
W Światowym Dniu Ochrony Środowiska Papież przyjął na specjalnej audiencji organizatorów Festiwalu Green&Blue, który jutro rozpocznie się w Mediolanie. Celem tej inicjatywy jest promowanie troski o planetę jako wspólny dom. Franciszek wskazał, że rozwój świadomości ekologicznej, jaki zaszedł w ciągu minionego półwiecza, sprawił, iż zwiększyło się również poczucie odpowiedzialności przed Bogiem, który powierzył nam opiekę nad stworzeniem.
Trzeba zabiegać o przyszłość, w której dla każdego będzie miejsce – powiedział Papież na audiencji dla watykańskiej fundacji Centesimus Annus pro Pontifice. Powstała ona 30 lat temu pod wpływem nauczania Jana Pawła II, a jej nazwa pochodzi od tytułu encykliki świętego Papieża. Szerząc Społeczne Nauczanie Kościoła, staraliście się pokazać, że nie jest to tylko teoria, ale może się stać stylem życia, który przyczynia się do rozwoju społeczeństwa na miarę godności człowieka – przyznał Franciszek.
„Nie ma takiej nocy, by tony różnych fragmentów rakiet i dronów nie spadały na głowy mieszkańców Kijowa, skutecznie zestrzeliwane przez nasz system obrony powietrznej. Jednak ogień, łzy i krew są codziennością w naszej stolicy” – wskazuje w swoim najnowszym orędziu abp Światosław Szewczuk.
- Młodzi w Kościele potrzebują domu, przestrzeni budowania relacji, a nie wyłącznie instytucji zarządzanej z pozycji biura parafialnego. Młodzi chcą być wysłuchani” – mówi w rozmowie z KAI bp Grzegorz Suchodolski, który stoi na czele Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Dane pochodzą z raportu Publicznego Instytutu Badań Religijnych.