Prymas: Budujmy wolność prawdziwą!

O budowanie wolności prawdziwej, a nie takiej, która niszczy pod pozorem nowoczesności, apelował prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej 11 listopada w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W dziękczynnej modlitwie u grobu św. Wojciecha uczestniczyli miejscowi parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz oraz wierni świeccy.

W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, że wolność jest wielkim darem, jest nam dana i jednocześnie zadana. Powinniśmy zatem jej strzec, bronić i zabezpieczać przed wszelkimi niebezpieczeństwami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi: przed jej błędnym rozumieniem i pojmowaniem jako swawoli, która – jak tłumaczył Prymas – „usposabia niekiedy jednostki i grupy społeczne do myślenia i bytowania takiego, jakby nic nas już nie obowiązywało, żadne zasady etyczne, a egoizm, miłość własna i pycha, kierowały naszym myśleniem i działaniem”.

Abp Kowalczyk stwierdził również, że we współczesnym świecie poszerza się zakres nadużywania wolności, co w konsekwencji prowadzi do nowych form zniewolenia, tym niebezpieczniejszych, że ukrytych pod pozorem wolności. Jaka jest więc droga wyjścia, aby nie popaść w ponowne zniewolenie, którego Polska tak boleśnie doświadczyła? Drogą tą jest postawa służby i wzajemnej miłości.

„Człowiek w pełni odnajduje siebie jako istota wolna, broniąca także wolności swojej Ojczyzny, tylko przez bezinteresowny dar z siebie dla Boga, dla Ojczyzny i dla współbraci. Jak bardzo potrzebna jest dziś Polsce i nam, Polakom ta lekcja wolności, kiedy Ojczyzna po długim okresie rozbiorów, a później totalitarnego zniewolenia odzyskała wolność. Jawi się bowiem na horyzoncie, czasem niezauważalne widmo «złej wolności» w zmienionych czasach, wolności, która nie buduje, lecz niszczy pod pozorem nowoczesności” – stwierdził hierarcha.

Podkreślił także, że dziś, kiedy słowa św. Pawła: „A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli” budzą tak smutne skojarzenia, kiedy obserwujemy sytuację zaistniałą w naszym kraju po ostatnich wyborach, dziś właśnie trzeba budować wolność prawdziwą.

Jest sprawdzona droga, okupiona przez Polskę historycznymi, bolesnymi doświadczeniami i ofiarą niewinnie przelanej krwi, a mianowicie: Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie. Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie – Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Oto podstawowe prawo wolności. Wolni – aby miłować. Wolni – aby służyć. Wolni – aby prowadząc rozumny i szczery dialog budować dobro wspólne jakim jest Ojczyzna wszystkich, którzy Polskę stanowią” – mówił Prymas.

Na koniec apelował, aby każdy zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami troszczył się o bezpieczeństwo, siłę, rozwój, a także mądre, trwałe i odpowiedzialne zagospodarowanie wolności w naszej Ojczyźnie, wolności, która – jak przypomniał - jest dla nas wielkim darem, ale jest także wielkim zadaniem.

W Eucharystii sprawowanej w udekorowanej odświętnie katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, gnieźnieńscy parlamentarzyści, członkowie organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe oraz reprezentanci organizacji i stowarzyszeń społecznych i politycznych. Obecni byli także uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Po Mszy św. wszyscy przeszli pod pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie odbyła się świecka cześć obchodów Święta Niepodległości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6