W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w bazylice katedralnej w Łowiczu odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia diecezji łowickiej. Przewodniczył jej abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Podczas uroczystości jubileuszowych nastąpiło złożenie do sarkofagów trumien z doczesnymi szczątkami ośmiu arcybiskupów gnieźnieńskich - prymasów Polski.
Patriarcha Bartłomiej przylatuje do Polski wieczorem 27 marca na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Zamierza przede wszystkim spotkać się z uchodźcami z Ukrainy oraz społecznością prawosławną na czele z metropolitą Sawą.
Jeśli chcemy, aby świat się zmienił, to musi się zmienić przede wszystkim nasze serce – mówił papież Franciszek podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie w łączności z biskupami całego świata Ojciec Święty wygłosi Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła i całej ludzkości, a w sposób szczególny narodu ukraińskiego i rosyjskiego.
Zwracając się dziś do Niepokalanego Serca Maryi pamiętamy, że jest to Serce przebite mieczem – przypomina nuncjusz apostolski na Ukrainie. Podkreśla on, że poprzez konsekrację jednoczymy z cierpieniem Maryi cierpienia wszystkich ofiar wojny. W tym zjednoczeniu nie chodzi jedynie o pocieszenie w cierpieniu, lecz o wewnętrzne zjednoczenie z Matką Niebieską, które samo przez się jest już zwycięstwem nad złem – dodaje abp Visvaldas Kulbokas.
Papież Franciszek dokona dzisiaj aktu konsekracji przed figurą Matki Bożej, która na co dzień znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej San Vittorino pod Rzymem. „Konsekrować oznacza oddać Maryi dusze, radości i smutki narodów, aby zostały przyprowadzone do Chrystusa, aby Syn mógł prosić Ojca o zakończenie wojny i pokój na świecie, w szczególności o zakończenie cierpień dwóch narodów, ukraińskiego i rosyjskiego” – powiedział rektor sanktuarium, o. Silvano Porta.
Co powiedzieć mamie planującej aborcję? Jak zachować się wobec mamy, która urodzi niepełnoprawne dziecko? Co zrobić, gdy nastolatek zadaje trudne pytanie?
"W tych tragicznych dniach serca wiernych naszego Kościoła, którego owczarnia znajduje się po obu stronach konfliktu, pełne są bólu".
W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie 25 marca o godz. 10 otwarta została uroczysta sesja rozpoczynająca proces beatyfikacyjny sługi Bożego Jacka Krawczyka na etapie diecezjalnym.
"Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli nie będzie alarmów i jeśli sytuacja na to pozwoli", wierzący będą przeżywać w jedności z papieżem Franciszkiem ten czas.
- Wobec aktualnych zagrożeń jesteśmy solidarni, pomagamy, ale nie potrafimy uciszyć, uspokoić ognia wojny - mówi metropolita katowicki, zapraszając do wzięcia udziału w uroczystym zawierzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji, Ukrainy i całego świata.
Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej dziękuje w wywiadzie za okazywane wsparcie i informuje o potrzebach mieszkańców Ukrainy. Prosi również o nieustawanie w modlitwie o pokój.
Od tego wydarzenia, które dokonało się gdzieś w cichości nazaretańskiego domku, wszystko zaczęło się na nowo.
"To nie akt magiczny, ale akt zaufania" - mówi s. Julia Zawodowska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, pracująca w Winnicy na Ukrainie.
Światowa Rada Kościołów do Putina i Zełenskiego.
Mija miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. Kościół katolicki od początku włączył się aktywnie w pomoc charytatywną, nie zapominając jednak o najważniejszej broni w walce ze złem, jaką jest modlitwa.
Modlitwa do Matki Najświętszej jest pierwszą zbroją, która może nas ochronić i pierwszą zbroją, która może zniszczyć złego.
Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich skierował list do Kościoła powszechnego zapraszając do włączenia się w doroczną zbiórkę na rzecz Ziemi Świętej, która zwykle odbywa się w dniu upamiętniającym śmierć Chrystusa, czyli w Wielki Piątek.
To tragiczne, że z powodu wojny na Ukrainie pogłębiają się podziały między chrześcijanami, w tym również między Kościołami prawosławnymi – mówi przebywający w Rzymie brat Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Na ten temat rozmawiał on z Papieżem, któremu podziękował za nawiązanie kontaktu z Cyrylem, aby zachęcić go do wejścia na drogę pokoju.
Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji (ROCOR) zezwolił na niewspominanie w liturgii patriarchy Cyryla. Księża będą mogli pomijać jego imię, nawet jeśli miejscowy biskup wciąż będzie je wymieniał. Poinformował o tym ukraiński portal o tematyce religijnej RISU. Przyczyną takiej postawy jest milczenie Cyryla w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, a nawet otwarte popieranie agresywnych działań Władimira Putina i powielanie jego propagandy.
Trzecie okno życia w archidiecezji lubelskiej otwarte zostało w siedzibie Centrum Wolontariatu przy ul. Gospodarczej 2.
Na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za nieudostępnienie informacji publicznej skazano w czwartek Lidię Kochanowicz-Mańk należącą do zarządu Fundacji Lux Veritatis. Sąd uniewinnił jednocześnie dwóch innych członków zarządu – o. Tadeusza Rydzyka oraz o. Jana Króla.
Nie do zniesienia jest to, co działo się i dzieje na Ukrainie, haniebna wojna, która dowodzi obecności kultury „władzy i ucisku”. „Ale niestety jest to owoc dawnej logiki władzy, która wciąż dominuje w tak zwanej geopolityce". Papież Franciszek poruszył kwestię wojny na Ukrainie podczas spotkania z Włoskim Centrum Kobiet. Kobietom zaś Papież powierzył mandat kształtowania nowej perspektywy, nowej logiki, która zaczyna się od kultury troski. „Możecie zmienić system” – powiedział kobietom Ojciec Święty.
„Miasto Mariupol pokryte jest martwymi ciałami setek, tysięcy ludzi, których nie ma już kto pochować. Dlatego dzisiaj chcę podnieść głos w imię tego heroicznego, umierającego miasta: Ratujmy je! Chrońmy życie!” - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dwudziestym dziewiątym dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Edycja specjalna kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” potrwa przez cały Wielki Post.
W obliczu trudnych wyzwań i różnych kryzysów, które aktualnie bardzo mocno dotykają Kościół, także w Polsce, papież Franciszek zaprasza nas, żebyśmy nie poddawali się przygnębieniu i smutkowi. Jesteśmy zrodzeni z Ewangelii. Jesteśmy ludem nadziei. Zwątpienie, pretensjonalizm i zgorzknienie, to droga prowadząca donikąd – napisali biskupi polscy w Liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2022 roku.