Jakże to smutne, kiedy widzimy, że całe narody są rozdarte tak wielkim cierpieniem spowodowanym nie przez klęski żywiołowe czy wydarzenia, na które ludzie nie mają wpływu, lecz ręką człowieka, postępowaniem, które nie jest wywołane wybuchem gniewu, lecz jest wynikiem starannej kalkulacji i systematycznych działań – mówił szef watykańskiej dyplomacji na wieczornej modlitwie za Ukrainę w rzymskiej bazylice Matki Bożej na Zatybrzu.
To historyczne wydarzenie nie tylko dla Wrocławia, ale dla świata muzyki organowej. Zrekonstruowane barokowe organy mistrza Michaela Englera w bazylice św. Elżbiety cieszą już oko i ucho. Na uroczystej inauguracji zagrał włoski wirtuoz prof. Lorenzo Ghielmi.
Papież Franciszek w obchodzony w czwartek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zaapelował o rozwijanie w nowych pokoleniach świadomości grozy Zagłady, by budować przyszłość, w której godność człowieka nie będzie deptana.
Mocne słowa papieskiego nuncjusza na Ukrainie.
"Mnożące się dziś raporty konferencji episkopatów, zlecane organom zewnętrznym, mogą stać się przeciwieństwem tego, do czego są przeznaczone".
To trudne dni dla naszych żołnierzy i ich rodzin, wiele się od nich oczekuje, ale są gotowi bronić ojczyzny, swoich rodzin i dzieci – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andriy Zelinsky, greckokatolicki kapelan wojskowy, który pełni posługę na wschodniej Ukrainie, w okopach.
Sytuacja jest krytyczna, odczuwamy realne zagrożenie rosyjską inwazją na nasz kraj – mówi zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie przekazał Papieżowi Franciszkowi lekarstwa i urządzenia medyczne.
O modlitwę o pokój apeluje też zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej metropolita Epifaniusz. „My Ukraińcy, nie chcemy tego, co cudze. Chronimy jedynie tego, co nasze: ojcowiznę, własny dom, rodziny i sąsiadów. Dlatego prawda jest po naszej stronie, a gdzie jest prawda, tam jest pomoc Boża i zwycięstwo” – powiedział metropolita Epifaniusz.
W siedzibie Senatu Republiki Włoskiej odbyła się prezentacja książki zatytułowanej: „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”. Zawiera przejmujące świadectwo Lidii Maksymowicz, która jako małe dziecko trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jej relację spisał Paolo Rodari. Wstęp do książki, która wkrótce zostanie wydana również po polsku napisał Papież Franciszek.
"Właśnie teraz, w tak trudnym dla wszystkich czasie, potrzeba niesienia nadziei jest szczególna" głosi Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Jest on obchodzony dziś pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.
Papież Franciszek wyznał w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że ma stan zapalny więzadła w kolanie i dlatego ma problemy z chodzeniem. Żartował, że nie wie, czemu spotkała go dolegliwość osób starszych.
Ks. Radosław Orchowicz, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Inowrocławiu został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolski w Polsce.
Papież Franciszek modlił się z wiernymi podczas audiencji generalnej o pokój na Ukrainie i zaapelował do odpowiedzialnych na świecie o to, aby "przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy". Środa z inicjatywy papieża jest dniem modlitwy o pokój na Ukrainie.
W odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka oraz polskich i ukraińskich biskupów Rycerze Kolumba na świecie podjęli akcję modlitewną "Most Jedności i Braterstwa w modlitwie" w intencji pokoju na Ukrainie.
– Dzielimy niepokój i zatroskanie Ukraińców, solidaryzujemy się z ich gotowością do obrony swoich granic, niepodległości oraz prawa do stanowienia o własnym losie – mówi abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski odnosząc się do Słowa biskupów polskich i ukraińskich informuje, że 26 stycznia w dniu modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, wznoszone będą modlitwy w tej intencji we wszystkich kościołach archidiecezji.
"Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei" - pod takim hasłem odbywa się 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XXII Dzień Islamu. Nadzieja wyrasta z wiary i pomaga wytrwać w przeciwnościach - wskazał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko.
Środa jest dniem modlitwy o pokój na Ukrainie, który ogłosił papież Franciszek w związku z eskalacją napięcia wokół tego kraju i groźbą rosyjskiej agresji. Na apel papieża odpowiedziały wspólnoty kościelne i episkopaty w różnych krajach, także w Polsce.
W czasie Bożego Narodzenia doszło do siedmiu ataków na chrześcijan, zaś w całym 2021 roku dokonano 486 aktów przemocy.
Społeczeństwo nie godzi się już na milczenie wobec niesprawiedliwości i przemocy w kraju.
Pokój musi iść w parze ze sprawiedliwością.
W klasztorach kontemplacyjnych w Polsce żyje około 1250 mniszek, w tym 1198 w klasztorach należących do konferencji klauzurowej. Wśród nich jest 1081 profesek wieczystych - poinformowała Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.
Jutro w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.
Papież jest na Ukrainie zwierzchnikiem religijnym o największym zaufaniu społecznym. Dlatego jego niedzielny apel o pokój dodał Ukraińcom otuchy – mówi Radiu Watykańskiemu nowy papieski przedstawiciel w tym kraju, abp Visvaldas Kulbokas. Podkreśla on, że zagrożeni wojną ludzie wiedzą, że w tej trudnej dla Ukrainy sytuacji nie są sami, że o nich nie zapomniano. Jest to dla nich wielkie wsparcie.
W Finlandii ruszył proces znanej polityk za to, że cytowała św. Pawła. Wraz z nią przed sądem stanął luterański biskup, który opublikował jej książkę zatytułowaną „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. Obydwoje oskarżani są o podżeganie do nienawiści przeciwko homoseksualistom. Ich adwokat podkreśla, że proces ten ma fundamentalne znaczenie, gdy chodzi o przyszłość demokracji w Europie i prawo chrześcijan do wolnego wyrażania swej wiary.