Po wylocie z międzynarodowego lotniska Luksemburg-Findel Papież dotrze do Belgii. Wizyta apostolska potrwa tam do niedzieli 29 września.
Piękna jest misja, którą Pan nam powierza, aby pocieszać i służyć za przykładem i z pomocą Maryi – powiedział Papież na spotkaniu z katolikami w katedrze Notre-Dame w Luksemburgu.
„Piękna jest misja, którą Pan nam powierza, aby pocieszać i służyć, za przykładem i z pomocą Maryi” – powiedział Ojciec Święty spotykając się ze wspólnotą katolicką Luksemburga w tamtejszej katedrze Notre-Dame.
Ponowna lektura przemówienia Papieża Franciszka adresowanego do władz Luksemburga
„Nie można w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły (...) W dzisiejszym, pełnym niepokoju i nieprzewidywalności świecie, szczególnie potrzebujemy jego przykładu i ojcostwa” – pisze Papież Franciszek w przedmowie do książki pt. „La meta è la felicità” (Celem jest szczęście), zawierającej zbiór myśli Karola Wojtyły. Prawie wszystkie zostały opublikowane po raz pierwszy w języku włoskim.
„Luksemburg może ukazać wszystkim korzyści płynące z pokoju w przeciwieństwie do okropności wojny”– powiedział papież spotykając się w Cercle Cité z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym Luksemburga.
„Ogłoszenie papieskiej pielgrzymki było dla nas wielką niespodzianką, tym bardziej cieszymy się z przybycia Ojca Świętego” – podkreśla Nikola Heckner. Pochodząca ze Schwarzwaldu teolog zauważa, że papież odwiedza serce zsekularyzowanej Europy. „Możemy śmiało powiedzieć, że Luksemburg jest obecnie częścią peryferii w sprawach wiary” – mówi Heckner.
Na pokładzie samolotu w drodze do Luksemburga, Papież Franciszek pozdrowił towarzyszące mu grono ok. 60 dziennikarzy. Otrzymał od nich m.in. torbę z listami migrantów, opowiadającymi o dramatycznej przeprawie z kontynentu afrykańskiego na Wyspy Kanaryjskie.
Potrzebujemy, by codzienne życie narodów i ich przywódców było ożywiane wzniosłymi i głębokimi wartościami duchowymi – mówił Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu, wygłoszonym podczas pielgrzymki do Luksemburga. W imieniu Kościoła przypomniał, że ową siłą duchową powinna być Ewangelia i ponowił apel św. Jana Pawła II, by solidarność jednoczyła narody i prowadziła je ku integralnemu rozwojowi.
Bogactwo to odpowiedzialność - powiedział papież Franciszek w czwartek w Luksemburgu, kraju z jednym z najwyższych PKB na świecie. W przemówieniu do władz i przedstawicieli społeczeństwa mówił też w kontekście trwających konfliktów, że rządzący powinni być gotowi do "honorowych kompromisów".
To konkretna realizacja hasła nowego roku formacji do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
"Ratujmy świat z Maryją - Różaniec 24h" to akcja, która już 11 października ruszy u zielonogórskich franciszkanów. Do ratowania ludzkich dusz może dołączyć każdy.
Papież Franciszek wyruszył w czwartek rano w czterodniową podróż do Luksemburga i Belgii. Samolot włoskich linii z papieżem, jego współpracownikami oraz wysłannikami mediów na pokładzie odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino.