Ciało pierwszego beatyfikowanego millenialsa bł. Carla Acutisa, ubrane w dżinsy, sportową bluzę i buty znów można zobaczyć przez szklany panel w grobowcu, znajdującym się w kościele Matki Bożej Większej w Asyżu - podała agencja CNA. Nie jest jednak prawdą, że ciało błogosławionego nie podlega rozkładowi. Zaprzeczył temu miejscowy arcybiskup Domenico Sorrentino.
- Umiejętność rozwiązywania problemów daje ogromną siłę każdej wspólnocie w Kościele i Kościołowi w ogóle – mówi abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, koordynujący prace synodu o synodalności w Polsce. „Umiejętność mówienia prawdy biskupom i innym przełożonym jest czymś, czego dziś powinniśmy się uczyć ” – podkreśla. Dodaje, że rzeczywistość naszego Kościoła jest inna i wymaga to uzdrowienia. Abp Galbas zaprezentował cele i prace synpdu na dorocznym zjeździe polskich misjonarzy, jaki odbywa się w Warszawie.
Zboże przeznaczone na eksport utknęło na Ukrainie ze względu na blokadę morską stosowaną przez Rosjan. Głos w tej sprawie zabrał Papież Franciszek, apelując podczas audiencji generalnej o zniesienie blokady. Podkreślił, że nie można wykorzystywać podstawowej żywności jako broni wojennej.
Papież Franciszek przyjął dziś w Watykanie delegację młodych mnichów i księży należących do prawosławnych Kościołów wschodnich. Ojciec Święty podkreślił, że jedność chrześcijan, będąca życzeniem Chrystusa, nie może polegać na uniformizacji. Ma być raczej harmonią w różnorodności charyzmatów, które otrzymujemy od Ducha Świętego.
Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego we Francji Stolica Apostolska wstrzymała udzielenie święceń kapłańskich w jednej z diecezji. Chodzi o diecezję Fréjus-Toulon, w której w ub.r. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna.
Ukraina przeżywa setny dzień wojny. „Już sto dni bronimy naszej ziemi, powstrzymujemy rosyjską inwazję, która zdecydowanie przewyższa swoją siłą wszystko to, co możemy jej przeciwstawić. A jednak trzymamy się i walczymy, ponieważ te sto dni to także czas wielkiej manifestacji Bożej obecności między nami” – powiedział w swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk.
Podczas niedawnego Katholikentagu (Dnia Katolików) w Stuttgarcie Komunię świętą przyjęli: pochodząca z Turcji i wyznająca islam przewodnicząca parlamentu krajowego Badenii-Wirtembergii Muhterem Aras z partii Zielonych oraz wieloletni członek rządów Angeli Merkel Thomas de Maizière, który jest ewangelikiem - podała agencja CNA.
Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Ławry Świętogórskiej, znanego monastyru i ośrodka życia prawosławnego w pobliżu Świętogórska w obwodzie donieckim. Życie stracił archimandryta Galaktion, mnich Arystokle i mniszka Barbara.
3 czerwca w Kościele przypada wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy. W 2016 odwiedziłem prawnuka kabaki Mwangi II, który wydał wyrok na ugandyjskich męczenników. Historia stała się jeszcze bliższa...
Pomoc materialna uchodźcom, modlitwa w intencji pokoju oraz działania dyplomatyczne - to główne obszary działań Kościoła w Polsce wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mijające 100 dni od rozpoczęcia najpoważniejszego konfliktu w Europie od czasu II wojny światowej to ważna cezura. Gdy w Europie Zachodniej słychać głosy polityków nawołujące Ukrainę do oddania Rosji części terytorium, Kościół katolicki w Polsce mówi - w wojnie Dawida z Goliatem trzeba stanąć po stronie słabszego.
Al-Maghtas na jordańskim, wschodnim brzegu Jordanu, czczone jako miejsce chrztu Jezusa, odwiedziła w maju ponad 15 tys. osób. Jest to największa miesięczna liczba turystów i pielgrzymów, jacy przybyli do tego miejsca od czasu otwarcia go dla turystyki przed 20 laty. Poinformował o tym jordańsko-palestyński chrześcijański magazyn internetowy „Milh il-Ard” (Sól ziemi), powołując się na dyrektora generalnego tego miejsca, Rustoma Mkhjiana.