Duch Święty mówi nam, że żyjemy w „czasach Maryi”. Wzywa nas, byśmy przyjęli na nowo ten znak pocieszenia i pewnej nadziei, który ma imię, oblicze i serce Maryi – pisze Papież w przesłaniu na rozpoczęcie 25. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego. Tym razem ze względu na pandemiczne obostrzenia odbywa się on w formie wirtualnej pod hasłem: „Maryja między teologiami i kulturami dzisiaj. Wzorce, komunikacje, perspektywy”.
„Decydujące znaczenie dla nas wszystkich ma odkrycie na nowo piękna bycia dziećmi Bożymi” – powiedział Papież w kolejnej katechezie opartej na Liście do Galatów, wygłoszonej w Auli Pawła VI. Franciszek zwrócił uwagę, iż ta godność sprawia, że wszelkie różnice między ludźmi stają się drugorzędne.
Diecezja Ratyzbony uruchomiła stronę internetową z alternatywnymi propozycjami reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.
W czasie II wojny światowej ksiądz profesor Stefan Wyszyński, choć sam zagrożony niemieckimi represjami, angażował się w pomoc Żydom. Z kolei już jako prymas, potępił antysemicką nagonkę władz PRL w 1968 roku. To wciąż szerzej nieznane karty z życiorysu kardynała, który zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września.
Przy okazji Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie odbywa się również spotkanie hierarchów katolickich wspólnot obrządku bizantyjskiego w Europie. Uczestniczą w nim przedstawiciele 20 Kościołów sui iuris. Specjalnym gościem spotkania jest patriarcha Kościoła melchickiego z Syrii Youssef Absi.
Przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Londynie targami przemysłu obronnego i bezpieczeństwa (DSEI) biskupi Wielkiej Brytanii wystosowali oświadczenie, w którym wzywają do zaprzestania handlu bronią.
W tarnowskiej katedrze 8 września odbyło się pierwsze, uroczyste posiedzenie Trybunału Beatyfikacyjnego i Kanonizacyjnego Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej.
W najbliższą sobotę 11 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie".
Amerykańska grupa satanistyczna Satanic Temple uznała aborcję za swój rytuał religijny i - powołując się na zasadę wolności religijnej - zażądali dla siebie wyjątku od obowiązującego od kilku dni w Teksasie zakazu aborcji po wykryciu bicia serca dziecka.
Powszechnie wiadomo, że św. Jan Paweł II i kard. Wyszyński byli kapłanami bardzo oddanymi Maryi. Tę maryjność wynieśli z domów rodzinnych i żywego kultu maryjnego ludu polskiego. Rzadziej jednak mówi się o tym, co wydarzyło się dokładnie 75 lat temu – 8 września 1946 r., kiedy to polscy biskupi poświęcili Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Być może to tamten akt utorował drogę dla przyszłej posługi dwóch najwybitniejszych przedstawicieli polskiego Kościoła XX w., którzy „wszystko postawili na Maryję”.
Interdyscyplinarne wykłady ekspertów, program szkoleń, bezpłatne poradnictwo bioetyczne oraz edukacja multimedialna i promocja najnowszych odkryć naukowych z dyscyplin medycznych i przyrodniczych złożą się na Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki. Nowy projekt uruchamiany przez bioetyków w Krakowie adresowany jest zarówno do ekspertów, jak i laików (w tym studentów i uczniów szkół średnich) zainteresowanych tematami z pogranicza biologii, medycyny, filozofii i prawa.
W ramach VI Kongresu Nowej Ewangelizacji odbędzie się projekt „10 Prostych Słów”. Jego serce stanowi muzyczny album „Decalogue” zawierający 12 utworów inspirowanych dziesięciorgiem przykazań.
Papież Franciszek wyraził w środę radość ze zbliżającej się beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. O niedzielnej uroczystości w Warszawie mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie.
19 września w Warszawie rozpocznie się 4-dniowa międzynarodowa konferencja organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Wezmą w niej udział przedstawiciele z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.