W Niemczech rośnie krytyka „drogi synodalnej”

Diecezja Ratyzbony uruchomiła stronę internetową z alternatywnymi propozycjami reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.

(Strona dostępna w czterech językach: https://synodale-beitraege.de) Jest ona odpowiedzią na teksty robocze „drogi synodalnej”. Ich autorami są biskupi i świeccy teologowie, których propozycje zostały odrzucone w grupach roboczych. Do najpopularniejszych należą biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer i biskup Pasawy Stefan Oster SDB.

Za stronę internetową odpowiedzialny jest bp Voderholzer, który zakwestionował aktualne prace „drogi synodalnej”. „Jesteśmy przekonani, że dobra i celowa jest tylko droga synodalna, którą kroczy się z całym Kościołem i w całym Kościele. Cały Kościół to nie tylko Kościół na całym świecie, ale także Kościół pierwotny i Kościół świętych, którzy już dotarli do celu. Jego źródłem jest Bóg-Człowiek Jezus Chrystus, który jest realnie obecny w Eucharystii i z niej buduje Kościół”. 

W rozmowie z katolicką agencją KNA bp Voderholzer zaznaczył, że Kościół nie jest strukturą demokratyczną i nie można poddawać pod głosowanie jego nauki.

Pierwszy opublikowany na nowej stronie tekst dotyczy podziału władzy w Kościele, drugi katolickiej etyki seksualnej. Wśród jego autorów jest biskup Stefan Oster SDB, który napisał, że jego propozycja bazuje na obowiązującej nauce Kościoła. Jego zdaniem, w grupach roboczych „drogi synodalnej” utrzymywała się tylko opinia, która opierała się na zasadzie "odpowiedzialnej wolności" i w dużym stopniu wykluczała pojęcie grzechu w dziedzinie seksualności. Od tego momentu ci, którzy trzymali się aktualnego nauczania Kościoła, nie widzieli już możliwości dyskusji nad tekstem większości.

Autorzy tekstów alternatywnych skarżą się na brak poszanowania i degradację do „obozu reakcyjnego”, bez merytorycznej debaty. Wskazują również na brak możliwości zatwierdzania w tekstach „drogi synodalnej” wotum mniejszości. Ich zarzuty stanowczo odpierają pojedynczy członkowie tego formatu spotkań.

Kolejna sesja plenarna „drogi synodalnej” odbędzie się w dniach od 30 września do 2 października we Frankfurcie nad Menem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9