W najbliższą sobotę 11 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie".
Celem konferencji, jest wydobycie wielkości kard. Stefana Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, ukazanie promocji idei wolności, godności człowieka oraz w walce o prawa religijne - wynika z komunikatu przekazanego PAP przez UKSW.
Wśród zaproszonych gości są: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW w Warszawie kard. Kazimierz Nycz oraz dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej ks. prof. Waldemar Cisło.
Goście z zagranicy ukażą postać Prymasa Tysiąclecia w świetle wydarzeń w ich krajach.
Zapraszamy do serwisu specjalnego: BEATYFIKACJA PRYMASA TYSIĄCLECIA
Kard. Dominik Duka z Czech podejmie temat "Kardynał Wyszyński i wolność religijna w Czechosłowacji"; o. prof. dr hab. Ladislav Csontos SJ z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Trnavie w Słowacja wygłosi wykład pt. "Pomoc prześladowanemu Kościołowi na Słowacji udzielana przez Kościół w Polsce pod przewodnictwem kardynała Wyszyńskiego"; prof. ucz. dr hab. Oksana Kaliszczuk z Wołyńskiego Uniwersytet Państwowy im. Łesi Ukrainki w Łucku na Ukrainie podejmie zagadnienie wolności religijnej w państwowej polityce religijnej w powojennej sowieckiej Ukrainie.
Na temat przyjaźni Wyszyńskiego z papieżami i sprawy katolików w krajach bloku wschodniego opowie o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFM Conv. z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z kolei ks. dr hab. Rafał Bednarczyk z UKSW podejmie kwestie wolności religijnej w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego.
Konferencja została objęta honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz metropolity archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierza Nycza. Początek spotkania o godz. 9.00 w auli Schumana na kampusie przy ul. Wóycickiego.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).