11 września - międzynarodowa konferencja naukowa "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie"

W najbliższą sobotę 11 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie".

Celem konferencji, jest wydobycie wielkości kard. Stefana Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, ukazanie promocji idei wolności, godności człowieka oraz w walce o prawa religijne - wynika z komunikatu przekazanego PAP przez UKSW.

Wśród zaproszonych gości są: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW w Warszawie kard. Kazimierz Nycz oraz dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej ks. prof. Waldemar Cisło.

Goście z zagranicy ukażą postać Prymasa Tysiąclecia w świetle wydarzeń w ich krajach.

Zapraszamy do serwisu specjalnego: BEATYFIKACJA PRYMASA TYSIĄCLECIA

Kard. Dominik Duka z Czech podejmie temat "Kardynał Wyszyński i wolność religijna w Czechosłowacji"; o. prof. dr hab. Ladislav Csontos SJ z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Trnavie w Słowacja wygłosi wykład pt. "Pomoc prześladowanemu Kościołowi na Słowacji udzielana przez Kościół w Polsce pod przewodnictwem kardynała Wyszyńskiego"; prof. ucz. dr hab. Oksana Kaliszczuk z Wołyńskiego Uniwersytet Państwowy im. Łesi Ukrainki w Łucku na Ukrainie podejmie zagadnienie wolności religijnej w państwowej polityce religijnej w powojennej sowieckiej Ukrainie.

Na temat przyjaźni Wyszyńskiego z papieżami i sprawy katolików w krajach bloku wschodniego opowie o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFM Conv. z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z kolei ks. dr hab. Rafał Bednarczyk z UKSW podejmie kwestie wolności religijnej w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Konferencja została objęta honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz metropolity archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierza Nycza. Początek spotkania o godz. 9.00 w auli Schumana na kampusie przy ul. Wóycickiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6