60 lat temu Kościół podjął ogromne dzieło, które przerosło przewidywania jego uczestników. Tak działa Duch Święty.
Z perspektywy 55 lat, jakie upłynęły od zakończenia jego obrad 8 grudnia 1965 r., warto pokusić się o zestawienie najważniejszych nowości zawartych w 16 dokumentach Vaticanum II.
Ziarna prawdy w innych religiach i wyjątkowa więź łącząca chrześcijan z Żydami. Soborowa deklaracja „Nostra aetate” okazała się prorocza i potwierdziła katolickość, czyli powszechność Kościoła.
50 lat temu obalono mury między katolicyzmem a prawosławiem liczące ponad 900 lat.
Abp Marchetto o szukaniu poprawnej interpretacji Soboru Watykańskiego II.
50. rocznica Soboru Watykańskiego II skłania do wspomnień. Coraz mniej jest już jednak tych, którzy osobiście uczestniczyli w tym wydarzeniu. Jednym z żyjących jeszcze świadków Vaticanum II jest ks. Peter Gumpel SJ, niemiecki jezuita, znany przede wszystkim jako postulator w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII.
Raczej„ciągłość i zmiana” niż alternatywa jednego z tych aspektów oddaje istotę wydarzenia, jakim był Sobór Watykański II. To jeden z wniosków debaty z udziałem historyków i teologów, jaka odbyła się 13 listopada w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Vaticanum II po 50 latach”. Zorganizowano ją na UKSW w Warszawie.
Sobór Watykański II był największą do czasu wyboru Jana Pawła II próbą infiltrowania Kościoła przez tajne służby obozu komunistycznego.
O rewolucji w Kościele, pierwszej Mszy posoborowej i „partyzantce” liturgicznej z ks. Henrykiem Bolczykiem rozmawia Jacek Dziedzina.
Czy rzeczywiście istnieje potrzeba napisania na nowo historii Soboru Watykańskiego II?