Wierni będą mogli oglądać je do 10 stycznia.
Dziś, by dostać się do lekarza, płyną oni rzeką cały dzień - od godz. 7 rano do godz. 22 wieczorem.
Papież Franciszek zaapelował w czwartek do wspólnoty międzynarodowej, by umożliwiła bezpieczny powrót uchodźców z Syrii i Iraku do swoich krajów. Apel wystosował trzy dni po tym, jak Watykan zapowiedział podróż papieża do Iraku w marcu przyszłego roku.
O 8,5 proc. wzrosła w ubiegłym roku ilość sprzedanej na świecie broni. Wydano na nią łącznie rekordowe 361 miliardów dolarów.
Wydane wczoraj nowe Instrukcje Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej wypływają z refleksji nad Konstytucją Apostolską Veritatis Gaudium Papieża Franciszka z 2017 roku.
„Kiedy kraj jest politycznie i ekonomicznie niestabilny, zwiększa się zasięg przemocy, a najbardziej narażone na wykorzystywanie są osoby biedne” – powiedział rozgłośni papieskiej Paul Bhatti, przewodniczący stowarzyszenia „Sojusz na rzecz Mniejszości” w Pakistanie. Dzisiaj obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka”.
Belgia jest już trzecim po Francji i Szwajcarii krajem w Europie, w którym sędziowie zarzucili władzy wykonawczej nadmierne ograniczanie wolności religijnej pod pretekstem walki z pandemią.
Pod względem przestrzegania praw człowieka w świecie dokonał się postęp na polu walki z niektórymi formami dyskryminacji oraz w poszanowaniu praw kobiety. Zagrożona jest jednak sama koncepcja praw człowieka, ponieważ coraz bardziej są one odcięte od wartości antropologicznych, które stoją u ich podstaw.
W Watykanie trwa konferencja na temat możliwości pomocy Syrii, Irakowi oraz innym krajom Bliskiego Wschodu.
Biskup diecezji Reykjavik Dávid B. Tencer OFMCap zachęca do zakupu płyty „Wobec Piękności Bożej”, którą nagrały polskie karmelitanki bose z klasztoru kontemplacyjnego, żyjące od prawie 40 lat na dalekiej Islandii. Ordynariusz, który jest Słowakiem, po polsku zaapelował, by wesprzeć islandzki klasztor mniszek kontemplacyjnych poprzez kupno płyty-cegiełki.
W czwartek, 10 grudnia mija 100 lat od ogłoszenia bulli “Christi Domini” papieża Benedykta XV, którą została powołana diecezja łódzka.
Dwaj białoruscy księża katoliccy Wiktor Żuk SI i Aleksy Waranko, zatrzymani 8 grudnia w Witebsku, odzyskali wolność – podano 9 bm. na stronie greckokatolickiej parafii św. Jozafata w Mińsku. Jednocześnie zaznaczono, że rozprawa przeciw nim została wyznaczona na 11 bm., przy czym ich sprawę bada się na podstawie artykułu 23.34 białoruskiego Kodeksu o łamaniu praw administracyjnych.
Zainicjowany w Austrii zwyczaj rozsyłania Betlejemskiego Światła Pokoju jest kontynuowany również w tym roku, choć przebiega w nieco innej formie z powodu ograniczeń wymuszonych pandemią koronawirusa.
„Nasz Dziennik” zarzucił części mediów, a także niektórym instytucjom kościelnym zmanipulowanie wypowiedzi o. Rydzyka i wykorzystanie jej do „uderzenia w Radio Maryja i Kościół”. Czy słusznie?
W 2019 r. w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 36,9% (w 2018 - 38,2%), a do komunii świętej przystępowało 16,7% (w 2018 - 17,3%) zobowiązanych katolików. Na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 87,6% uczniów - wynika z najnowszych badaniach religijności Polaków zawartych w "Roczniku Statystycznym Kościoła Katolickiego w Polsce". Są to dane przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 2020 r., ale oparte na badaniach przeprowadzonych w 2019 r.
Katolicy w indyjskim stanie Assam potępili groźby ze strony hinduistycznych fanatyków, którzy przemocą chcą powstrzymać Hindusów przed udziałem w nabożeństwach z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Czynności dotyczyły trzech katarzynek - s. Gunhildy Steffen, s. Rolandy Abraham i s. Bony Pestki.
"Wiedz, że jest wielu przyjaciół, którzy cierpią razem z Tobą z powodu nieprawdy, która została Ci przypisana, w którą ze względu na absolutny brak podstaw nikt nie wierzy" - pisze kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, w liście wsparcia skierowanym do kard. Stanisława Dziwisza.
Wolność wyznania wymaga szczególnej ochrony, większej niż inne wolności. To nie fragment konstytucji państwa wyznaniowego. To wniosek z orzeczenia Rady Stanu w laickiej Francji. Sędziowie przyznali rację biskupom i wiernym walczącym z nieracjonalnymi limitami w kościołach.
Dziś początek procesu jezuity o. Wiktora Zhuka i greckokatolickiego o. Aleksieja Woronki. Konferencja Episkopatu Białorusi prosi: wspomóżmy ich modlitwą.