Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i Metodego”.
Pacjenci, lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i przedstawiciele wielu innych zawodów związanych z opieką zdrowotną wezmą udział w Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Rzymie i Watykanie. Spodziewanych jest ok. 20 tys. osób z 90 państw świata, wśród nich także pielgrzymi z Polski.
Zgodnie z wielowiekową tradycją, w piątą niedzielę Wielkiego Postu 6 kwietnia w Bazylice św. Piotra zostanie wystawiona relikwia chusty św. Weroniki. Na ten dzień watykańska świątynia jest wyznaczona jako wielkopostny kościół stacyjny w Rzymie.
Nie jest prawdą, że Kościół planuje wyjść ze szkoły i powrócić z zajęciami do parafii. Katecheza parafialna cały czas jest obecna w Kościele i nie ma nic wspólnego z katechezą w czasach PRL - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, ujawnienie przypadków pedofilii wśród duchownych oraz bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła.
Czciciele Opatrzności Bożej zgromadzeni przy wilanowskiej Świątyni Opatrzności w ciągu ostatnich pięciu lat odmówili modlitwę „Zdrowaś Maryjo” ponad 215 mln razy! Jubileusz „Różańca świętych – nie jesteś sam” uczcimy 3 maja wspólną modlitwą, której zewnętrznym znakiem będą róże ofiarowane Matce Bożej.
Historyczny punkt zwrotny: po raz pierwszy w historii Niemiec osoby bezwyznaniowe stanowią większą część ludności niż katolicy i protestanci. Tak wynika z danych opracowanych przez grupę badawczą Weltanschauungen in Deutschland - pisze agencja dpa.
Dobre dziennikarstwo to takie, które opowiada się po stronie Ewangelii i słucha wszystkich głosów – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do redakcji jezuickiego pisma „La Civiltà Cattolica” z okazji 175. rocznicy jego powstania. Ten katolicki periodyk „towarzyszył wielu pokoleniom, jak przyjacielska obecność, dostarczając pomocnych wskazówek w interpretowaniu wydarzeń na świecie w świetle wiary” – zaznaczył Ojciec Święty.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) jest zmuszony do zamknięcia piekarni w Strefie Gazy z powodu braku mąki. Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam ostrzega przed zagrożeniem klęską głodu.
„W tej chwili największą przeszkodą jest dotarcie do ludności na dotkniętych obszarach. Zgodnie z protokołami rządowymi wolontariusze i organizacje zagraniczne nie otrzymały jeszcze zgody na wjazd do kraju. Kościół katolicki stara się pomóc w tej kwestii” – mówi o. Rocco Sriprasert, kamilianin, dyrektor Camillian Disaster Service International (CADIS) w Tajlandii oraz Caritas Tajlandii.
Niemal połowa (49,7%) z prawie tysiąca księży przepytanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego spotkało się z bezpośrednią agresją, napaścią fizyczną lub hejtem w internecie - wynika z badania przeprowadzonego przez ISKK jesienią ub. roku. Zjawisko to narasta, jednak duchowni niezbyt często zgłaszają takie przypadki.
W związku z 20. rocznicą śmierci Jana Pawła II Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN zaprezentowało film opowiadający o roli, jaką papież wraz z prezydentem USA Ronaldem Reaganem odegrali w walce z reżimem komunistycznym w czasach zimnej wojny. Jest dostępny po polsku, angielsku i włosku.
Duch Święty, dar Zmartwychwstałego Pana, tworzy komunię, harmonie i braterstwo – napisał Papież w przesłaniu do uczestników pielgrzymki zorganizowanej z okazji Roku Świętego przez Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej Charis. Odbędzie się ona od 4 do 6 kwietnia pod hasłem: „Radośni świadkowie nadziei”.
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na jedności chrześcijan i synodalności w Kościele.
Dzisiaj dziękujemy świadomi tego wszystkiego, co Jan Paweł II zdziałał. Dziękujemy i chcemy przypomnieć to wydarzenie, ale przede wszystkim chcemy powrotu do jego nauczania - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, który poprowadził czuwanie modlitewne w Watykanie.
Uczestnicy czuwania modlili się o pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie, w Ziemi Świętej i we wszystkich krajach Afryki.
Nie widzieliśmy nigdy lęku. Z wielkim spokojem, pożegnawszy się ze wszystkimi, przygotowując się sam duchowo, szedł na spotkanie z Panem Bogiem – o odchodzeniu do Domu Ojca św. Jana Pawła II mówi kard. Stanisław Dziwisz. Po 20 latach wracamy wraz z metropolitą krakowskim seniorem i osobistym sekretarzem Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r.
Stolica Apostolska opublikowała papieską katechezę, która była przeznaczona na mającą się dziś odbyć audiencję ogólną. Z powodu choroby Ojca Świętego wszystkie audiencje są jednak zawieszone. Dzisiejsze rozważanie dotyczy postaci Zacheusza i należy do jubileuszowego cyklu katechez Jezus Chrystus nasza nadzieja. Przytaczamy ją w pełnym brzmieniu.
Świętość Jana Pawła II była zakorzeniona w modlitwie - wskazuje kard. Konrad Krajewski – dziś jałmużnik papieski, który przez ostatnie siedem lat życia Papieża Polaka pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego. Był on jedną z nielicznych osób obecnych przy umierającym Janie Pawle II.