Zespół Downa nie jest wskazaniem do aborcji

Poznański szpital uniwersytecki przy ul. Polnej wydał oświadczenie, broniące lekarzy, którzy uznali, że zespół Downa nie jest wskazaniem do aborcji.

Zgodnie z polskim prawem, aborcja jest dopuszczalna w przypadku "ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu". Czy zespół Downa jest takim upośledzeniem? Tego ustawa nie precyzuje.

Poznańscy lekarze w swoim orzeczeniu tłumaczą, że „u płodu nie stwierdza się ultrasonograficznie wad narządów wewnętrznych, a zespół Downa nie musi oznaczać ciężkiego upośledzenia ani nie jest zagrożeniem życia”. I nie zgadzają się na wykonanie zabiegu.

- Nie ma i nie może być jednej interpretacji sformułowań ustawowych, w szczególności takich jak "ciężkie upośledzenie płodu". Kwestię tę należy oceniać indywidualnie w każdym konkretnym przypadku (..) W tym konkretnym przypadku będącym przedmiotem publikacji prasowej, dokonanie przerwania ciąży jest nieuzasadnione - potwierdza w swym oświadczeniu poznański szpital, który w innych przypadkach zgadza się na wykonanie aborcji.

Jego stanowisko poparła prof. Anna Latos-Bieleńska, przewodnicząca Komisji Wad Rozwojowych i Poradnictwa Genetycznego w Katedrze i Zakładzie Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: - Wskazaniami do zabiegu są wady letalne (prowadzące zwykle do śmierci w pierwszym roku życia), jak bezmózgowie, bezczaszkowie, zespół Edwardsa, czyli bardzo ciężkie upośledzenie umysłowe. W tym świetle zespół Downa nie spełnia wymogów ustawy antyaborcyjnej – podkreśla prof. Latos-Bieleńska.

Gazeta.pl cytuje też opinię przeciwną, której autorem jest prof. Jerzy Nowak, szef poznańskiego Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6