Ojciec Święty Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą katowickim biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.
Podjął też wiele inicjatyw charytatywnych, związanych z ośrodkami Caritas oraz prowadzonymi przez parafie i zakony. Wspierał budowę stacjonarnego hospicjum w Tarnowie. Diecezja tarnowska od lat cieszy się największą liczbą powołań kapłańskich w Polsce. Każdego roku bp Skworc wysyłał do pracy w krajach misyjnych, Europy Zachodniej i na Wschód po kilku kapłanów, w sumie jest ich ok. 150. Można śmiało powiedzieć, że misje stały się jedną z pasji biskupa tarnowskiego. W latach 2001-2011 jako przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski odwiedzał wiele placówek misyjnych, organizował rekolekcje dla misjonarzy oraz pomoc finansową i duchową dla misji. Jest członkiem rzymskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Bp Skworc pełnił kilka innych funkcji zleconych przez Konferencję Episkopatu: był delegatem ds. Ruchu Światło-Życie (1999-2004), przewodniczącym Rady Ekonomicznej KEP (2004-2009). Jest od lat zaangażowany w dialog z Kościołem katolickim w Niemczech i nadal odpowiada za kontakty z biskupami niemieckimi z ramienia polskiego episkopatu. Aktualnie jest także członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej (od 2010) oraz delegatem KEP ds. działalności w Polsce "Kirche in Not" (od 2004).
Wyzwaniem dla biskupa tarnowskiego była wiadomość, która pojawiła się w 2006 roku, że w IPN-ie znajdują się materiały, z których wynika, że w 1979 Służba Bezpieczeństwa PRL zarejestrowała ks. Wiktora Skworca jako tajnego współpracownika o pseudonimie „Dąbrowski”. Bp Skworc nie uchylił się od konfrontacji z tymi dokumentami. W wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” (40/2006) stwierdził: „Trzeba się zmierzyć z własnym życiorysem. Bo życiorys każdego duchownego, a zwłaszcza biskupa, powinien być przezroczysty”. Za tą deklaracją poszły czyny. Biskup poprosił o zbadanie materiałów przez historyków Andrzeja Grajewskiego i ks. Jerzego Myszora. Efektem ich pracy był obszerny artykuł w „Gościu Niedzielnym” (45/2006), w którym sprawa została wyjaśniona.
Decyzja Benedykta XVI otwiera nowy etap życia bp Wiktora Skworca oraz nowy etap historii archidiecezji katowickiej. „Wyrażam osobistą radość z tej decyzji Ojca Świętego”, powiedział abp. Damian Zimoń tuż po otrzymaniu tej wiadomości. Abp Zimoń podkreślił, że bp. Skworc przez swoje pochodzenie i dotychczasową służbę kapłańską i biskupią jest bardzo dobrze przygotowany do roli pasterza archidiecezji katowickiej. „Pamiętam, że jako kapelan bp. Bednorza był bardzo mu oddany, ale jednocześnie stał po stronie petenta, zachowywał pewną niezależność. Był człowiekiem wielkiej inicjatywy, co doceniłem jeszcze bardziej, kiedy był moim współpracownikiem w kurii. Miał bardzo dużo ciekawych i odważnych pomysłów, tym nieraz zaskakiwał i spodziewam się, że tych inicjatyw mu nie zabraknie. Ważne jest to, byśmy szli z nim razem i nie zostawiali go samego”.
Ingres nowego metropolity odbędzie się prawdopodobnie w sobotę 26 listopada. Zaś w niedzielę Chrystusa Króla, w dniu odpustu w archikatedrze katowickiej, odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za posługę abp Damiana Zimonia.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.