Półtorej tony darów dla ludności cywilnej w Afganistanie, m.in. koce i zimowe kurtki oraz wyposażenie szkolne - ławki i stoliki dla uczniów, przygotowała Caritas Ordynariatu WP. W poniedziałek dary zostaną wysłane w kolejnym transporcie z pomocą humanitarną.
Jak poinformował PAP w niedzielę dyrektor wojskowego Caritas ks. Robert Mokrzycki, na pokładzie wojskowego samolotu, który wystartuje z Wrocławia, są także plecaki i przybory szkolne (zeszyty, kredki, ołówki, pisaki, plastelina, wycinanki).
Mokrzycki dodał, że do Afganistanu trafią m.in. artykuły szkolne zebrane w czasie Nocy Muzeów, wspólnej akcji Caritas Ordynariatu Polowego i Muzeum Ordynariatu Polowego, oraz te zebrane w kilku warszawskich szkołach. W akcję pomocy dla Afganistanu włączyło się Koło Stowarzyszenia "Rodzina Wojskowa" przy JW 3797 w Giżycku.
Dyrektor wojskowego Caritas powiedział, że transport z pomocą humanitarną trafi do bazy w Ghazni. Przekazaniem darów potrzebującym zajmą się na miejscu polscy żołnierze. Wojskowa Caritas wspiera afgańską ludność od początku polskiej misji wojskowej w tym kraju. Pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych udzielana przez Caritas Ordynariatu Polowego WP wpisuje się w misję Kościoła Katolickiego.
Ks. Mokrzycki dodał, że o znaczeniu tej pomocy mówił w sobotę w Watykanie papież Benedykt XVI podczas międzynarodowej konferencji kapelanów wojskowych. Jak zaznaczył papież, "duszpasterstwo służb mundurowych umacnia wśród żołnierzy i policjantów chrześcijańskiego ducha, a skuteczna współpraca organizacji humanitarnych i kapelanów wyzwala produktywne siły łagodzące brutalność konfliktów".
Dyrektor Caritas Ordynariatu WP poinformował, że wojskowa Caritas organizuje też pomoc za pieniądze pozyskane w ramach jednego procentu podatku przekazanego na rzecz Caritas Wojskowej - KRS 0000353139 oraz dzięki środkom przekazanym przez Caritas Polska.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.