Węgierski kardynał Péter Erdő został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: 68-letni kard. Angelo Bagnasco i 70-letni abp Józef Michalik - odpowiednio przewodniczący episkopatów Włoch i Polski.
Wyboru dokonano podczas odbywającego się w stolicy Albanii - Tiranie zgromadzenia plenarnego CCEE.
- Jest to funkcja służebna, więc trudno odmawiać. Tym bardziej jeśli jest potrzeba, by była reprezentowana nasza część Europy, to trzeba podjąć ten trud - powiedział KAI abp Michalik.
- Myślę, że dzisiaj w Europie dzieje się tyle ważnych i ciekawych rzeczy, że odpowiedzialność każe nam wszystkim więcej wiedzieć i widzieć, i być tam, gdzie wytycza się kierunki znalezienia rozwiązań - dodał nowy wiceprzewodniczący CCEE.
Dla kard. Erdő będzie to druga, pięcioletnia kadencja na tym stanowisku. Jest on arcybiskupem Ostrzyhomia-Budapesztu, prymasem Węgier i przewodniczącym konferencji episkopatu swego kraju. Ma 59 lat.
Wcześniej uczestnicy obrad przyjęli prośbę bp. Milana Šašika, eparchy mukaczewskiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego na Ukrainie o członkostwo w CCEE. Od tej chwili Rada skupia przewodniczących 33 konferencji episkopatu krajów Europy oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru oraz biskupów Kiszyniowa w Mołdawii i Mukaczowa na Ukrainie. Jako "stali zaproszeni goście" w jej obradach uczestniczą również przewodniczący Konferencji Biskupiej Kazachstanu i łaciński patriarcha Jerozolimy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.