Samo duszpasterstwo nie wystarczy

Prawdziwa ewangelizacja nie może się obyć bez formacji intelektualnej– powiedział 29 września podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

Zaznaczył, że albo uwzględnia ona osiągnięcia nauki, kultury i sztuki i podejmuje próbę wniesienia Ewangelii we wszystkie środowiska, albo staje się budowaniem kościelnego getta. "Często na życzenie samych katolików" – dodał metropolita warszawski.

W stołecznym kościele seminaryjnym kardynał przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej nowy rok akademicki na PWT w Warszawie. Wraz z nim liturgię koncelebrowali m.in. Prymas senior kard. Józef Glemp, abp Henryk Hoser – biskup warszawsko-praski oraz ks. Tomasz Kot SJ, przełożony prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Następnie wykład inauguracyjny pt. „Kosmos ks. Georgesa Lemaître’a – w 80. rocznicę teorii Wielkiego Wybuchu” wygłosił światowej sławy teolog i kosmolog ks. prof. Michał Heller. W uroczystości wzięli udział wykładowcy i studenci – głównie alumni seminariów duchownych afiliowanych do PWT w Warszawie.

Kard. Nycz zachęcał profesorów i studentów, aby uprawiając teologię, jednocześnie prowadzili dialog ze współczesną nauką w myśl encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”. Wskazując na nową ewangelizację jako obecnie najważniejsze zadanie Kościoła, mówca podkreślił, że powinna ona mieć fundament intelektualny, jakim jest wiedza teologiczna, humanistyczna, nauk ścisłych oraz wiedza o współczesnym świecie. Zwrócił uwagę, że nieuwzględnianie ich dorobku może być zamykaniem się w „getcie”. "Można takie getto zbudować, umieścić w nim teologię i pozostać na obrzeżu współczesnego świata czy na obrzeżu współczesnej nauki. Można Kościół umieścić w takim getcie i sprawić, że będziemy niezdolni do ewangelizującego dialogu ze współczesnym światem i we współczesnym świecie" – przestrzegał metropolita warszawski.

Jego zdaniem, księża i katecheci są bardzo dobrze przygotowani do duszpasterstwa, ale nie do ewangelizacji. "Samo duszpasterstwo już nie wystarczy, bo obecnie jest potrzebne ewangeliczne wychodzenie do zagubionych. Czy jesteśmy gotowi wyjść, cieszyć się ze znalezienia jednej owcy przyprowadzonej do Chrystusa i Kościoła?" - pytał kard. Nycz. Wskazał przy tym na nierzadką wśród duchownych i katechetów postawę zmęczenia i zniechęcenia, gdy na ich wysiłki pozytywnie odpowie zaledwie kilka osób.

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Składa się z dwóch sekcji: Collegium św. Andrzeja Boboli („Bobolanum”) i Sekcji św. Jana Chrzciciela. W ramach obydwu sekcji działa 7 seminariów duchownych przygotowujących kandydatów do kapłaństwa. Są to: Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, seminarium duchowne jezuitów, seminaria diecezji: warszawsko-praskiej, łowickiej, siedleckiej i drohiczyńskiej a także księży chrystusowców. Obecnie na PWT w Warszawie studiuje ok. 2 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama