Kościół na Słowacji oddaje dziś cześć Matce Boskiej Bolesnej – głównej patronce kraju. To zarazem dzień wolny od pracy.
Główne uroczystości religijne odbyły się w sanktuarium w Szasztinie i były okazją do podziękowania Słowaków za tegoroczną beatyfikację Jana Pawła II, który odwiedził to maryjne miejsce.
Kult Matki Boskiej w jej siedmiu bolesnych tajemnicach jest z dawien dawna obecny w życiu religijnym Słowaków i nierozerwalnie związany z niełatwymi dziejami tego narodu. Zostało to potwierdzone w specjalnym brewe papieskim skierowanym do Słowaków w 1927 r. przez Piusa IX, a następnie w 1966 r. przez Pawła VI, który ustanowił Matkę Boską Siedmiu Boleści główną patronką Słowacji, a świątynię w Szasztinie na terenie archidiecezji bratysławskiej, w której znajduje się drewniana Pieta z 1564 r., podniósł do godności bazyliki mniejszej.
Szasztin jak co roku, tak i dzisiaj był miejscem głównych uroczystości ku czci patronki Słowacji z udziałem episkopatu i rzesz wiernych. Mszy przewodniczył bratysławski metropolita abp Stanislav Zvolenský, a homilię wygłosił metropolita Moraw z Ołomuńca, abp Jan Graubner.
Wspominano najczcigodniejszego z pielgrzymów w historii tego sanktuarium, bł. Jana Pawła II, i dziękowano za dar jego beatyfikacji. Odwiedzając Szasztin w 1995 r., podczas swojej drugiej pielgrzymki na Słowację, dokonał on koronacji Piety papieskimi koronami.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.