Szukając pojednania z lefebrystami

Zaakceptowanie przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X preambuły doktrynalnej, wręczonej 14 września jego przedstawicielom podczas rozmów w Kongregacji Nauki Wiary stanowi warunek pełnego pojednania lefebrystów ze Stolicą Apostolską.

Czytamy o tym w komunikacie opublikowanym po spotkaniu prefekta tej dykasterii, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” kard. Williama Levady z przełożonym generalnym Bractwa bp. Bernardem Fellayem. Dokument przypomina, że na początku roku 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki z biskupów-lefebrystów, wyświęconych bez zgody papieża przez abp Marcela Lefebvre’a 30 czerwca 1988, a od października 2009 do kwietnia 2011 toczyły się rozmowy komisji mieszanej. W trakcie ośmiu jej spotkań wskazano i zgłębiano istotne trudności doktrynalne. Rozmowy pozwoliły na wyjaśnienie stanowisk i ich motywacji.

„Uwzględniając zaniepokojenie i prośby, przedstawione przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X co do poszanowania i integralności wiary katolickiej w obliczu «hermeneutyki zerwania» II Soboru Watykańskiego względem Tradycji – hermeneutyki, o której wspomniał w swym przemówieniu do Kurii Rzymskiej 22 grudnia 2005 papież Benedykt XVI - Kongregacja Nauki Wiary uważa za podstawę pełnego pojednania ze Stolicą Apostolską akceptację Preambuły doktrynalnej, przekazanej podczas spotkania 14 września 2011 r. Preambuła ta wyraża niektóre zasady doktrynalne oraz kryteria interpretacji nauki katolickiej niezbędne, by zapewnić wierność Magisterium Kościoła i sentire cum Ecclesia (odczuwania z Kościołem), pozostawiając jednocześnie otwartymi do uprawnionej dyskusji studium i wyjaśnienie teologiczne szczegółowych wyrażeń czy sformułowań obecnych w tekstach II Soboru Watykańskiego i w Magisterium posoborowym” – czytamy w komunikacie wydanym 14 bm. przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jednocześnie poinformowano, że podczas dzisiejszego spotkania zaproponowano pewne elementy rozwiązania sytuacji kanonicznej Bractwa po ewentualnym i upragnionym pojednaniu.

Obok kard. Levady w rozmowach ze strony watykańskiej uczestniczyli: sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria SI i sekretarz Papieskiej Komisji „Eccelesia Dei” ks. prał. Guido Pozzo. Natomiast bp. Fellayowi towarzyszyli dwaj asystenci generalni: księża Niklaus Pfluger i Alain-Marc Nély.

Za kilka miesięcy można spodziewać się odpowiedzi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na przekazaną im dzisiaj preambułę doktrynalną Kongregacji Nauki Wiary – twierdzi portal vaticaninsider. Jednocześnie Radio Watykańskie uważa, że jeśli zaakceptuje ono ten dokument, to otrzyma najprawdopodobniej status prałatury personalnej, jaki dotychczas posiada jedynie Opus Dei.

Vaticaninsider twierdzi, że preambuła doktrynalna jest tekstem syntetycznym, dwu-trzystronnicowym, zawierającym podstawowe zasady wiary katolickiej, niezbędne do utrzymania „katolickiej jedności”. Jednakże zawartość tego dokumentu ma pozostać poufna. Powołując się na rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego zaznacza, że dzisiejsze rozmowy były „uprzejme” i „intensywne”, zaś na odpowiedź lefebrystów należy poczekać kilka miesięcy. Przypomniano zarazem, że status prałatury personalnej, pozwala na zachowanie znacznej autonomii, w zgodzie ze statutami nadanymi przez Stolicę Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»
 • Lefebrysta
  14.09.2011 19:42
  Nie ma możliwości pojednania z Rzymem. Katolik wierzy w jednego Boga i jedna religię. Rzym wierzy w wiele religii i wielu bogów. W tej sytuacji nie ma mowy o pojednaniu, bo pojednanie może odbyć się tylko na płaszczyźnie prawdy.
 • Iskra
  15.09.2011 12:58
  Iskra
  Tak sie zastanawiam, jesli zgnile jablka sie wrzuci do zdrowych jablek. To jaki bedzie skutek? Ozdrowieja jablka zgnile czy zaczna gnic jablka zdrowe?
  Osobiscie jestem przekonany, ze lefebrysci to jabka zgnile.
 • Georg
  15.09.2011 14:39
  Swiety Koscol Katolicki potrzebuje Bractwo Sw.Pisa X, tak jak czlowiek tlenu.
 • szychu
  15.09.2011 17:14
  A moze pan Iskra i pani Sylwia zechcą zapoznac sie z kilkoma encyklikami wczesniejszych papiezy ("przedsoborowych") i byc moze wtedy zobaczą jaka jest ta "ciaglosc" Tradcji. Moze sie wtedy oczy otworzą.
  Mortalium animos, Pascendi dominici gregis, Syllabus błędów, Libertas, Quanta cura i jeszcze kilka się znajdzie. Wtedy zobaczycie o co Bractwo walczy!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9