„Poszukiwacze skarbów Bożego Miłosierdzia” to gra, którą przygotowali krakowscy katecheci. Na czym polega i co można wygrać?
Gra została opracowana z okazji II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który w październiku odbędzie się w krakowskich Łagiewnikach. Wykorzystano w niej biblijne cytaty dotyczące miłości Boga i bliźniego a także życiowe sytuacje wymagające „wyobraźni miłosierdzia”. „Celem gry jest przedstawienie uczniom darów Bożego Miłosierdzia, czyli np. stworzenia świata czy życia i misji Jezusa Chrystusa” - informuje Przemysław Bednarz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Dzieci mają także w tym kontekście rozumieć sakramenty czy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Zabawa zaznajamia również z postacią i dziełem św. siostry Faustyny, formami kultu Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach” - dodaje.
Krakowscy katecheci przygotowali też konspekt lekcji zatytułowanej „Poszukiwacze skarbów Bożego Miłosierdzia”, który oparty jest na grze. Lekcję można przeprowadzać z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. Autorką konspektu jest Jadwiga Rejdych, a konsultował go ks. dr Andrzej Kielian z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Konspekt lekcji i część potrzebnych pomocy dydaktycznych są dostępne na stronie internetowej Kongresu: www.wacom2011.pl.
II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei” odbędzie się w dniach 1–5 października. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie m.in. z Europy, Ameryki Południowej, Środkowej, a także z Afryki m.in. z Kamerunu, Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. W spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele Azji, Chin, Filipin, Indii oraz Australii. Obecni będą m.in. abp Lyonu kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kard. Peter Erdo, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schoenborn i arcybiskup Wilna kard. Audrys J. Backis.
W programie Kongresu – oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium, zaplanowano także ekumeniczną modlitwę za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Wydarzeniu towarzyszyć będą ponadto koncerty i spotkania z krakowianami w wielu parafiach.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.
Abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji.