W latach 80. XX wieku utarło się przekonanie, że małżeństwa zawarte w kościele w Dąbrowicy i pobłogosławione przez ówczesnego proboszcza są zawsze zgodne i szczęśliwe. W tym roku przypadła pierwsza rocznica śmierci ks. Stanisława Pagieły.
Zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych w Dąbrowicy podniósł do rangi lokalnego sanktuarium maryjnego bp Stefan Cichy. Odbyło się to cztery lata temu – 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jednak już dużo wcześniej było to ulubione i często odwiedzane przez wiernych i turystów miejsce. Warto pójść śladami i jednych, i drugich.
Książę albo i nie
Kościół usytuowany jest u stóp wzgórza Koziniec, prawdopodobnie na miejscu średniowiecznego zamku, który – według legendy – zbudował książę piastowski Bolesław Wysoki. Kłopot w tym, że – jak mawiał prof. Stanisław Solicki – gdy nie było wiadomo, kto, pisano, że Wysoki. Za to pewnikiem jest to, że zamek spłonął w 1428 r. Zachowała się wieża (i to też tylko do połowy XIX w.).
Wokół zgliszcz rozkwitała wieś. Pierwsze dane o jej istnieniu pojawiły się w roku 1680, kiedy była w ręku Gottfrieda von Tielsch. Źródła podają, że – obok folwarku – we wsi były szkoła, młyn i tartak. Jednak Dąbrowica miała zasłynąć nie z rolnictwa, ale wielkiej – jednej z pierwszych na Dolnym Śląsku – papierni.
Kaplica za kaplicą
Kościół parafialny zbudowano w 1900 r. jako świątynię ewangelicką. W 1921 r. przybyły dzwony. Po wojnie osadnicy polscy postawili nad stawem papierni kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej. W 1947 r. piar o. Tadeusz Kubik poświęcił kościół dla kultu katolickiego. Czternaście lat później, wykorzystując wizytę bp. Pawła Latuska, wierni poprosili go o stałego kapłana dla kościoła. Wybór ówczesnego ordynariusza wrocławskiego padł na ks. Stanisława Pagiełę, dotychczas posługującego w jeleniogórskiej parafii pw. Świętego Krzyża. Od tej pory osoba ks. Pagieły na stałe zrosła się z powojenną historią tego miejsca. W 1966 r. w otoczeniu kościoła pojawiła się grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes. Rok później – kaplice Matki Bożej Wędrownej i św. Maksymiliana M. Kolbego. Z lat 80. ub. w. pochodzą kaplice Zwiastowania, św. Stanisława Kostki oraz Grota Fatimska.
Lepiej niż gdzie indziej
Emil Pyzik, autor tekstu o historii Dąbrowicy, wspomina ciekawą historię dotyczącą sanktuarium. „Za czasów komuny pod dyskretną osłoną dębowego gaju żenili się tu, chrzcili lub posyłali do I Komunii św. dzieci i modlili się milicjanci, oficerowie LWP, pracownicy aparatu PZPR. Wśród jeleniogórzan utrwaliła się zaś wiara, że modlitwa o zdrowie swoje lub swoich bliskich jest skuteczniejsza od odprawionej gdzie indziej. Natomiast ślub zawarty w dąbrowickim kościele i pobłogosławiony przez ks. Stanisława wróży długie, harmonijne i szczęśliwe pożycie małżeńskie”.
Ksiądz Stanisław Pagieła zmarł 31 sierpnia 2010 r., po 48 latach posługi kapłańskiej, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Caritas” w Jeleniej Górze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.