Śląsk potrzebuje nowej ewangelizacji

"Śląsk potrzebuje nowej ewangelizacji. To nie tylko obciążenie, ale radosne wyzwanie" - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 30 lipca br. w Brennej, na zakończenie trzydniowych dni formacyjnych dla księży dziekanów i wicedziekanów archidiecezji katowickiej.

Dni formacyjne odbywały się pod hasłem „Kościół naszym domem”, a ich głównym tematem była nowa ewangelizacja. Uczestnicy spotkania omawiali tę kwestię w świetle Lineamenta XIII Zgromadzenia Synodu Biskupów, a także w aspekcie studiów teologicznych i roli wydziałów teologicznych, troski o powołania kapłańskie oraz znaczenia mediów (zwłaszcza tzw. nowych mediów). Mówiono również o przygotowaniu dzieci do I Komunii świętej w nowej sytuacji, jaką przyniosło obniżenie wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej.

Ważną częścią dni formacyjnych były spotkania poświęcone szeroko pojętym tematom społeczno-politycznym i gospodarczym. Europoseł Jan Olbrycht objaśniał uczestnikom spotkania mało znane zasady i kulisy funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, wskazując między innymi na ogromny wysiłek jakiego dziś wymaga obrona na tym forum chrześcijańskich wartości, będących korzeniami Starego Kontynentu. Prof. Irena Lipowicz przedstawiła sens i sposoby pracy Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. Reprezentanci Ministerstwa Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazali najaktualniejsze problemy w tej dziedzinie, a także możliwości pozyskiwania pieniędzy na cele ekologiczne przez instytucje kościelne i parafie.

Księża obejrzeli również przedpremierowy pokaz filmu „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” i spotkali się z jego autorką Dagmarą Drzazgą. Bohaterem filmu jest zamordowany przez hitlerowców śląski kapłan Jan Macha.

Podsumowując trzydniowe spotkanie abp Zimoń zwrócił uwagę, że odsłoniło ono szereg nowych problemów, z którymi w nadchodzącym czasie będzie się musiał zmierzyć Kościół katolicki na Górnym Śląsku. Podkreślił, że nowa ewangelizacja jest realizacją programu opracowanego przez Jana Pawła II. Zaapelował też o wspólne realizowanie czekających duszpasterzy zadań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8