W piątek w Krzyżowej rozpoczną się obchody 35. rocznicy Mszy Pojednania

Nabożeństwo ekumeniczne, wystąpienia przedstawicieli polskiego i niemieckiego rządu oraz dyskusja o kształtowaniu relacji polsko-niemieckich to główne wydarzenia rozpoczynających się w piątek w Krzyżowej na Dolnym Śląsku obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania.

Reklama

12 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono nabożeństwo, nazwane później Mszą Pojednania.

Wydarzenie, które stało się symbolem otwarcia nowego etap w stosunkach polsko-niemieckich, miało miejsce w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, w dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 r. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej". Dziś w pałacowo-folwarcznym kompleksie swoją siedzibę ma Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

W piątek w Krzyżowej rozpoczną się obchody 35. rocznicy Mszy Pojednania, których organizatorem jest Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Główne wydarzenia odbędą w sobotę. Odprawione zostanie wtedy nabożeństwo ekumeniczne, po którym zaplanowano wystąpienia wiceminister spraw zagranicznych Henryki Mościckiej-Dendys oraz minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa RFN Klary Geywitz.

W sobotę odbędzie też dyskusja poświęconą kształtowaniu relacji polsko-niemieckich. Wezmą w niej udział przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i szkół.

Nabożeństwo, w którym uczestniczyli premier Tadeusz Mazowieckie i kanclerza Niemiec Helmut Kohl zostało odprawione na dziedzińcu kompleksu w Krzyżowej 12 listopada 1989 r. Mszy, nazwanej później "Mszą Pojednania", przewodniczył ówczesny biskup opolski Alfons Nossol.

Hierarcha w kazaniu wezwał do budowy "nowego rozdziału wzajemnych stosunków". Nawiązał do sławnego orędzia polskich biskupów z 1965 r. ze słowami "wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Przypomniał też postać Helmuta Jamesa von Moltke i jedną z deklaracji "kręgu z Krzyżowej": "W chrześcijaństwie widzimy najwartościowsze siły dla etyczno-religijnej odnowy narodu, dla przezwyciężenia nienawiści i kłamstwa, dla odbudowy Zachodu, dla pokojowej współpracy narodów".

Po liturgicznym wezwaniu "przekażcie sobie znak pokoju" Mazowiecki i Kohl uścisnęli się, a uwieczniony przez fotoreporterów gest pokoju przeszedł do historii.

Patronat nad 35. rocznicą obchodów Mszy Pojednania objęli pełnomocnicy rządów ds. stosunków polsko-niemieckich: prof. Krzysztof Ruchniewicz i Dietmar Nietan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7