Prawie 2 tys. uczestników Międzynarodowej Parafiady 2011

Zakończyła się 23. Międzynarodowa Parafiada dzieci i młodzieży w Warszawie. Wzięło w niej udział prawie 2 tysiące osób z sześciu krajów. Parafiada to program współzawodnictwa sportowego oparty na triadzie Stadion-Teatr-Świątynia. Organizatorami są ojcowie pijarzy.

W Finałach Parafiady uczestniczą 15-osobowe zespoły, reprezentujące parafie, szkoły i kluby sportowe, które zwyciężyły w Parafiadach Regionalnych, organizowanych w ich powiecie, województwie lub diecezji.

Zmagania sportowe, zajęcia artystyczne i wspólna modlitwa trwały od 9 lipca. W sobotę, 16 lipca miała miejsce uroczystość zamknięcia finałów Parafiady z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczestnicy tegorocznej Parafiady reprezentowali parafie, szkoły, parafialne i uczniowskie kluby sportowe oraz stowarzyszenia z następujących krajów: Białoruś, Litwa, Łotwa, Ukraina, Rosja i Polski. We współzawodnictwie sportowym startowało 93 drużyny, w tym 32 polskich reprezentacji, a 61 – zagranicznych. Uczestnicy mogli wybierać spośród 32 konkurencji sportowych, ale najczęściej startowali w warcabach i badmintonie, a spośród dyscyplin zespołowych – w piłce nożnej. Zwycięzcom i laureatom zawodów sportowych wręczono 288 medali.

W teatrze, drugim filarze Parafiady, w kategorii konkursów najwięcej uczestników zgromadził konkurs biblijny, w którym wzięło udział aż 126 osób. W rywalizacji plastycznej najpopularniejszy okazał się konkurs na ilustrację do wiersza Czesława Miłosza pt. „Przypowieść o maku” – 140 osób, zaś przeglądy piosenki pt. „Muzyka moim życiem” zgromadziły 106 wykonawców.

Następną częścią programu – bardzo wyczekiwaną przez uczestników i opiekunów – było uroczyste ogłoszenie sumarycznych wyników klasyfikacji całych Finałów – na najwszechstronniejszą reprezentację 23. Parafiady. Ten zaszczytny tytuł otrzymał zespół, który wykazał się aktywnością we wszystkich trzech filarach Parafiady ( stadion-teatr- świątynia) i uzyskał w łącznej klasyfikacji największą ilość punktów.

W tym roku najwszechstronniejszą drużyną Parafiady wśród grup spoza granic Polski była reprezentacja Parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP z Doliny na Ukrainie, a najwszechstronniejszą reprezentacją z Polski okazał się zespół z Parafialnego Klubu Sportowego ”Tęcza” Kosztowo. Laureaci otrzymali puchary, ufundowane przez Dowódcę Garnizonu Warszawa oraz cenne nagrody.

Wyróżnienie za postawę fair play otrzymała Marta Alkhovik z Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela z Wołpy na Białorusi (szachy), ponieważ po pomyłce sędziowskiej zgodziła się na powtórzenie partii, którą przegrała.

Finały 23. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbywały się na obiektach Akademii
Wychowania Fizycznego i na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Organizatorem Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które powstało w 1992 r. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie ze środowisk zagrożonych patologią i żyjących w trudnych warunkach materialnych. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy zakonu pijarów i realizuje swoje cele i zadania według duchowości kalasantyńskiej i w nawiązaniu do tradycji szkoły pijarskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARAFIADA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8