Ks. José San José Prisco, hiszpański kanonista, podczas brefingu prasowego.
O tym, że wraz zakończeniem obrad synodalnych nie należy spodziewać się ogłoszenia zmian w przepisach prawa kanonicznego, mówił podczas briefingu prasowego ks. José San José Prisco, hiszpański kanonista, jeden z ekspertów komisji kanonicznej trwającego Synodu o Synodalności. Jako przykład podał postulat obowiązkowego tworzenia rad duszpasterskich.
Ks. San José Prisco podkreślił, że na obecnym etapie opracowywane są ogólne propozycje zmian, których potrzeba zrodziła się w procesie synodalnym, natomiast „na konkrety trzeba będzie poczekać nieco dłużej”.
Jak wyjaśnił, Zgromadzenie Synodalne wskazało różne możliwe aktualizacje przepisów prawa kanonicznego, a przykładem zmiany, o której mówiono niemal jednogłośnie, jest obowiązkowe tworzenie w diecezjach i parafiach „rad duszpasterskich, rad ekonomicznych służących przejrzystości diecezji oraz parafii, struktur współpracy pomiędzy pasterzami, świeckimi i duchownymi”. Ks. San José Prisco podkreślił, że w odpowiedzi na ten postulat komisja kanoniczna przygotowała już pewną propozycję, jednak jej ostateczne sformułowanie wymagać będzie czasu dłuższego, niż tylko do zakończenia trwających obrad. „Nie sądzę, aby sprecyzowanie, w jaki sposób miałoby się to odbywać praktyce, albo w jaki sposób dać impuls do tego, by ta zmiana rzeczywiście była skuteczna mogło dokonać się do końca października” – mówił kanonista. Wyjaśnił, że także pozostałe komisje powołane przez Papieża Franciszka będą kontynuowały swoje prace po zakończeniu obrad Synodu.
Najprawdopodobniej wtedy poznamy jego imię, uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.
„Europa jest zmęczona, a naturalnym byłoby, gdyby nowy papież pochodził z Afryki lub Azji”.