Pod hasłem "Droga do domu" od 18 do 20 października w Tarnowie odbędzie się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Wśród zaproszonych gości są m.in. metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś i biskup sosnowiecki Artur Ważny.
Tegoroczna edycja kongresu poświęcona będzie zagadnieniu ewangelizacji w rodzinach, w których dorosłe dzieci odeszły od wiary i Kościoła.
W informacji prasowej przekazanej PAP czytamy, że badania socjologiczne pokazują, że blisko 80 proc. odchodzących od wiary to młodzi dorośli rozczarowani lub zgorszeni Kościołem, zobojętnieni na problemy religijne lub niezgadzający się z nauczaniem moralnym Kościoła, m.in. o seksualności.
Dlatego organizatorzy kongresu chcą dzięki wykładom i warsztatom "głębiej zrozumieć tę sytuację kulturową, przyczyny odejść młodych od wiary i Kościoła i przede wszystkim uczyć się komunikacji z nimi i budowania dla nich dróg powrotu do wiary". Poszukają też odpowiedzi na pytanie, co Kościół w Polsce może zrobić, aby parafie i rodziny były "przestrzenią powrotu do domu, którym jest Kościół".
Do uczestnictwa w kongresie zaproszeni są przede wszystkim małżonkowie i rodzice, liderzy wspólnot ewangelizacyjnych i członkowie tych wspólnot.
W programie kongresu są warsztaty, konferencje, wspólna msza św. i modlitwa uwielbienia. Centralnym punktem będzie msza św., którą w piątek o godz. 13.30 odprawi dla uczestników bp Artur Ważny.
Konferencje i warsztaty poprowadzą m.in.: metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, biskup sosnowiecki Artur Ważny, proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i założyciel projektu duszpasterskiego Divine Renovation ks. James Mallon, jezuita, założyciel wspólnoty Rodziny Empatyczne ojciec Mieczysław Łusiak, medioznawca prof. Monika Przybysz i terapeuci Marcin i Monika Gajdowie.
Organizatorem kongresu są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei i Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).