Smutny los niechcianych córek

Co roku zabijanych jest milion małych Hindusek. Dziewczynki poddawane są też w Indiach drastycznym operacjom zmiany płci.

Ostatnio ujawniono, że w mieście Indore lekarze na życzenie rodziców przeprowadzają operacje chirurgiczne zmiany płci. Kilku chirurgów w najlepszych klinikach w tym mieście przeprowadza rocznie po 200-300 takich operacji. O zmianie płci dziewczynki decyduje rodzina. W Indiach dziewczynka jest bowiem dzieckiem niechcianym, ponieważ trzeba zapewnić jej posag i zorganizować zamążpójście.

Operacjom zmiany płci poddawane są dziewczynki w wieku od roku do pięciu lat. Po zabiegu chirurgicznym dziecku podawane są hormony. Rodziny płacą za taką operację równowartość trzech tysięcy dolarów. Są poinformowane o tym, że taki „chłopiec” w wyniku korekty płci będzie bezpłodny, grozi mu także impotencja.

W Indiach brak stosownego prawa, które z jednej strony chroniłoby dzieci przed taką ingerencją, z drugiej zakazywało lekarzom takich operacji. Presja rodzin, aby posiadać głównie potomków płci męskiej znana jest od dawna i wynika z uwikłania w tradycję. Zgodnie z nią syn ma dbać o rodziców i zarabiać na rodzinę, córka zaś ma być wyposażona w posag i oddawana jest rodzinie męża. Szeroko stosowana aborcja nienarodzonych córek została już prawnie zakazana w Indiach i stosowana jest nielegalnie. Brak dbałości o córkę, przejawiający się gorszym odżywianiem czy wręcz głodzeniem oraz brakiem kształcenia nie jest rzadkością.

Kościół katolicki od dawna występuje w obronie dzieci płci żeńskiej. Wzywa rodziców do akceptowania córek, a rząd do obrony ich życia i przeciwdziałania aborcjom. Ks. Babu Joseph, rzecznik Episkopatu Indii mówi: „Biskupi Indii bardzo mocno opowiadają się za popieraniem narodzin dziewczynek”.

W populacji dzieci do szóstego roku życia przeważają chłopcy – jest ich o siedem milionów więcej niż dziewczynek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10