Irlandzcy biskupi: Niedziela dla rodziny!

Redukcji wynagrodzeń za pracę w niedzielę przeciwstawił się episkopat Irlandii.

Tamtejsza komisja sprawiedliwości i pokoju przy konferencji biskupów wydala oświadczenie w obronie niedzieli jako dnia świętego, który ma być przeżywany jako czas odpoczynku, a dla wierzących jako czas spotkania z Bogiem. Irlandzki rząd przedstawił projekt cięć w dodatkach za pracę w niedzielę, jako krok wspomagający tamtejszą gospodarkę i odciążający sektor publiczny. Biskupi przyznają, że w takich propozycjach dominuje logika ekonomiczna lekceważąca element ludzki i rodzinny.

Zdaniem strony kościelnej to także przerzucanie kosztów kryzysu na osoby o mizernych zarobkach, które często z biedy są zmuszone do pracy w Dzień Pański. Biskupi przypominają, że ustawodawstwo tego typu przyniesie Irlandii w dłuższej perspektywie znaczne straty społeczne. Niedziela jest bowiem jedynym dniem, by rodziny mogły spędzić czas razem, pogłębiały wzajemne więzi, a pracownicy mogli należycie odpocząć.

Kościół przypomina zarazem badania prestiżowej europejskie firmy doradczej zrobione na zlecenie Komisji Europejskiej, które udowodniły, że pracownicy o nieregularnym grafiku pracy są mniej efektywni. Także w tej grupie jest więcej ludzi zestresowanych i bardziej skłonnych do brania zwolnień chorobowych. Praca w dni wolne rujnuje w końcu życie rodzinne takich pracowników.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8