Potrzeba dawania świadectwa miłości „w świecie coraz bardziej ubogim w miłość, a jednocześnie coraz bardziej głodnym miłości”.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zaapelował o gorącą modlitwę w intencji pokoju na świecie. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w Asyżu, gdzie przewodniczył uroczystej Eucharystii we wspomnienie św. Klary. Pytany przez dziennikarzy o ukraińską ofensywę w Kursku stwierdził, że rozwój wydarzeń może oddalić pokój.
Podczas liturgii w bazylice św. Klary najbliższy współpracownik papieża Franciszka wystosował apel o modlitwę i budowanie pokoju na świecie. Przypomniał słowa Ojca Świętego, że „wojna zawsze jest porażką dla wszystkich i nikomu nie przynosi korzyści”. Kardynał, który w lipcu był z misją na Ukrainie, podczas której odwiedził Kijów, Odessę i Lwów, na marginesie uroczystości odpowiedział na pytania dziennikarzy, w tym jedno dotyczące ofensywy rozpoczętej przez Ukrainę w rosyjskim regionie Kurska. „To bardzo niepokojące wydarzenia, ponieważ oznaczają otwarcie nowych frontów. W tym sensie możliwości pokoju coraz bardziej się oddalają” – powiedział kard. Parolin.
O wojnie watykański sekretarz stanu mówił także w homilii, w której zaapelował o budowanie pokoju na świecie. Dziękując za obecność miejscowemu ordynariuszowi, klaryskom, franciszkanom i licznym pielgrzymom, którzy z okazji wspomnienia św. Klary przybyli do Asyżu, kard. Parolin podkreślił potrzebę dawania świadectwa miłości „w świecie coraz bardziej ubogim w miłość, a jednocześnie coraz bardziej głodnym miłości”. Przywołał aktualność przykładu życia św. Klary i jej radykalnego wyboru ubóstwa, który jest szczególnie ważny „w naszym społeczeństwie naznaczonym konsumpcjonizmem, hedonizmem, niepohamowaną pogonią za zaspokajaniem potrzeb wywołanych reklamą i naśladownictwem społecznym, a jednocześnie marnotrawstwem dóbr”.
W rozmowie z dziennikarzami kard. Parolin podkreślił potrzebę „ogołocenia się, tak jak uczynili to Klara i Franciszek, nie tyle z dóbr materialnych, co z egoizmu, z własnych pozycji i pretensji, aby otworzyć się na innych w postawie braterstwa i pokojowego podejścia”.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościołach i klasztorach Asyżu odbędzie się błagalna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Jest to odpowiedź na wezwanie wystosowane przez Kustosza Ziemi Świętej w tym mrocznym momencie historii.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).