Nowa ewangelizacja wymaga zintegrowania działań szkoły i parafii - powiedział KAI bp Andrzej Czaja, referując swe wystąpienie na 355. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Licheniu. Jego zdaniem, katechezę szkolną winna wspierać równoległa katecheza prowadzona w parafii. Tam z kolei winna ona objąć nie tylko dzieci, ale też ich rodziców.
Biskup opolski podkreślił, że obecnie wśród katechizowanych są zarówno tacy, którzy Chrystusa i Ewangelii jeszcze nie poznali, jak i takich, którym Ewangelia zdążyła wywietrzeć z głów. Stąd istnieje konieczność szeroko pojętej katechezy ewangelizacyjnej. Chodzi o to, by była ona nie tylko przekazem wiedzy, ale też przepowiadaniem wiary i wtajemniczeniem w życie Kościoła (mistagogia), a to jest trudne do osiągnięcia w szkolnych realiach - zaznaczył rozmówca KAI.
Stąd katechezie szkolnej towarzyszyć powinna katecheza parafialna, która – zdaniem biskupa – winna objąć nie tylko dzieci, ale też ich rodziców. „Kościół winien być Kościołem wychodzącym do ludzi z ofertą ewangelizacyjną, a nie być tylko miejscem, gdzie się oczekuje, aż sami przyjdą” – podkreślił biskup. Według niego, idealną okazję dotarcia do rodziców stwarzają przygotowania do kolejnych sakramentów: pierwszej komunii św. i bierzmowania. Można więc ją rozpocząć niemal na samym początku szkoły podstawowej.
Biskup opolski uważa, że w procesie katechizacji koniecznie trzeba zintegrować działania szkoły, parafii i innych środowisk ewangelizacyjnych, np. nowych ruchów apostolskich. Te ostatnie mają bowiem bardzo duże doświadczenie w przekazywaniu współczesnemu człowiekowi wiary opartej na kerygmacie, czyli na przyjęciu Chrystusa jako jedynego Zbawiciela. Biskupom w trakcie obecnych obrad chodzi nie tyle o ocenę jakości katechezy prowadzonej w szkołach, ile o stworzenie pewnego całościowego modelu ewangelizacji, której służyłaby dobra współpraca szkoły, parafii i nowych ruchów apostolskich - stwierdził referent. Dodał, że „do tego jednak należy uruchomić bierne dotąd na ogół masy ludzi świeckich".
Biskup podkreślił przy okazji, że księża w szkole nie powinni pracować więcej niż na pół etatu, a resztę katechizacji prowadzić w parafii. Jego zdaniem, katechizacji w szkole winna towarzyszyć propozycja dodatkowych spotkań w parafii.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.