Z apelem do rządu Włoch, przewodniczących obecnie Grupie G7, o wznowienie negocjacji ws. zawieszenia broni w Sudanie zwrócił się przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) Marco Impagliazzo. Podkreślił, że w tym afrykańskim kraju, o której większość ludzi zapomniała, trwa katastrofa humanitarna.
Domaga się on również nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej cierpiącej z powodu głodu. „Sudan przeżywa największy kryzys w swojej historii, wojnę domową, która nastąpiła po dwóch zamachach stanu i długim okresie niestabilności. Nawet w stolicy Chartumie używa się lotnictwa i ciężkiej artylerii. Duża część ludności musiała uciekać: spośród około 47 milionów mieszkańców prawie dziesięć milionów to przesiedleńcy wewnętrzni, dwa miliony w krajach sąsiednich, zwłaszcza w Egipcie i Czadzie. Dlatego też konieczne jest wznowienie negocjacji” – tłumaczył Impagliazzo na konferencji prasowej w Rzymie poświęconej sytuacji w Sudanie.
Według organizacji międzynarodowych, w wyniku trwającej od ponad roku wojny domowej, w kraju tym co najmniej 750 tys. osób doświadcza katastrofalnego poziomu niedożywienia, a 25,6 mln ludzi boryka się z problemem głodu na krytycznym poziomie. Trzy oenzetowskie agencje: FAO, UNICEF i WFP alarmują, że „Sudan przeżywa katastrofę żywnościową na skalę niespotykaną od czasu kryzysu w Darfurze na początku lat 2000”.
Również one wskazują, że „pilnie potrzebne jest natychmiastowe zawieszenie broni i wznowienie wysiłków międzynarodowych – zarówno dyplomatycznych, jak i finansowych – a także ciągły i niezakłócony dostęp pomocy humanitarnej, aby umożliwić dalsze zwiększanie skali pomocy humanitarnej i umożliwić agencjom działanie z niezbędną szybkością”
FAO pilnie zwraca się o kwotę 60 mln dolarów na pokrycie niedofinansowanych części swojego planu zapobiegania głodowi, aby zapewnić ludziom, zwłaszcza mieszkającym na niedostępnych obszarach, możliwość lokalnej produkcji żywności i uniknięcia niedoborów żywności w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
W Sudanie trwa konflikt między armią kontrolowaną przez generała Abd al-Fattaha Abd ar-Rahmana al-Burhana a bojówkami paramilitarnym RSF, którym przewodzi generał Mohamed Hamdan Dagalo, zwany Hemedti. „Wojna między dwoma osobami doprowadziła do zniszczenia instytucji rządowych i prywatnych, ludzie cierpią z powodu głodu, braku opieki medycznej i podstawowych potrzeb, w tym wody” – powiedział w czerwcu agencji Fides biskup diecezji Al-Ubajjid – Yunan Tombe Trille.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.