Zasady etyczne niekoniecznie trzeba przedstawiać w formie zakazów. Można też o nich mówić pozytywnie. Temu właśnie ma służyć przygotowywana przez nas wielka konferencja na temat dorosłych komórek macierzystych – powiedział 16 czerwca kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.
Na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono dziś plany tego urzędu odnośnie do wspomnianego spotkania naukowego. Odbędzie się ono w listopadzie, a głównym celem jego będzie przedstawienie obecnego stanu wiedzy i badań na temat komórek macierzystych oraz ich zastosowania w tak zwanej medycynie regeneracyjnej.
Wykłady będą głosić najwybitniejsi specjaliści z tej dziedziny, słuchaczami zaś mają być biskupi, przedstawiciele rządów, ambasadorzy, dziennikarze itp., czyli ludzie, nie mający wykształcenia medycznego, którzy jednak ze względu na swe funkcje czy zawód muszą wypowiadać się na temat komórek macierzystych lub wręcz decydować o dalszym przebiegu badań.
Z ramienia Stolicy Apostolskiej konferencję listopadową przygotowuje ks. Tomasz Trafny, szef wydziału nauki i wiary, działającego w ramach watykańskiej dykasterii ds. kultury. W czasie prezentacji zwrócił on uwagę na wpływ, jaki wykorzystanie komórek macierzystych może mieć na samorozumienie człowieka.
Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest amerykańska firma biofarmaceutyczna NeoStem. Jej dyrektor Robin Smith zwróciła uwagę na możliwości, jakie otwierają przed medycyną dorosłe komórki macierzyste. Okazuje się, że sposób na wyleczenie wielu schorzeń znajduje się w naszym organizmie. Każdy z nas posiada bowiem komórki, które mają zdolności regeneracyjne – podkreśliła Smith.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.