Nie „wojnie ideologicznej” z homolobby

Nie należy dać się wciągnąć w nową „wojnę ideologiczną” – mówi KAI prof. Wojciech Łączkowski, nawiązując do decyzji Sejmu o nieprzyjęciu poprawki zakazującej homoseksualistom stworzenia rodziny zastępczej.

Reklama

Zdaniem profesora: „obecne regulacje nie zawierają wprawdzie wyrażonego „expressis verbis” zakazu, o którym mówi poprawka, ale są one interpretowane na tyle jednoznacznie, że homoseksualistom nie przyznaje się statusu rodziny zastępczej”.

KAI: Czy fakt nieprzyjęcia poprawki zakazującej osobom o orientacji homoseksualnej stworzenia rodziny zastępczej zmienia obowiązujący stan prawny? Jeśli tak,to w jakim kierunku?

Prof. Wojciech Łączkowski: Nieprzyjęcie poprawki zakazującej osobom o orientacji homoseksualnej stworzenia rodziny zastępczej jest - moim zdaniem - obojętne z punktu widzenia obowiązującego prawa oraz stanu faktycznego. Obecne regulacje nie zawierają wprawdzie wyrażonego „expressis verbis” zakazu, o którym mówi poprawka, ale są one interpretowane na tyle jednoznacznie, że homoseksualistom nie przyznaje się statusu rodziny zastępczej. Uchwalenie poprawki teoretycznie mogłoby więc mieć znaczenie prewencyjne, ale nie stanowiłoby gwarancji trwałości. Tego typu regulacje można bowiem łatwo zmienić.

A czy przypadkiem ta decyzja Sejmu nie otwiera „furtki” do adopcji dzieci przez osoby homoseksualne?

- W tej sytuacji może lepiej patrzeć na tę sprawę spokojnie, respektując obecny stan prawny i związaną z nim praktykę. Uważam bowiem, że nie należy dać się wciągnąć w kolejną, niepotrzebną „wojnę ideologiczną”.

Czy jest to kolejny krok inspirowany przez „lobby homoseksualne” na drodze zrównania prawnego ich związków z normalna rodziną?

- Byłoby naiwnością niedostrzeganie aktywności „lobby homoseksualnego”, podejmującego różne wysiłki zmierzające do faktycznego utożsamiania tzw. związków partnerskich z małżeństwem, a nawet do adopcji dzieci.A ponieważ zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwem może być tylko związek kobiety i mężczyzny, podejmowane są próby obejścia tego przepisu Konstytucji. Przykładem może być tu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego, czy reakcja na propozycję wspomnianej poprawki. Dążeniom tym sprzyja ich nagłaśnianie nawet, jeżeli aktualnie są one nieskuteczne.

***

Prof. Wojciech Łączkowski, profesor zwyczajny przy Katedrze Prawa Administracyjnego KUL, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, członek Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama