Poniedziałek uroczystości Zesłania Ducha Świętego w wielu europejskich krajach jest dniem wolnym od pracy. W Polsce drugi dzień Zielonych Świątek, jako święto państwowe, zniesiono w 1957 r.
Drugi dzień Zielonych Świątek świętują chrześcijanie w Andorze, Belgii, Niemczech, Danii, Islandii, Luxemburga, Monako, Holandii, Norwegii i Węgier.
W Niemczech w 2005 r, związki pracodawców domagały się zniesienia wolnego od pracy drugiego dnia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jednak zasiadające wówczas w Bundestagu partie, poza liberalną FDP, największe Kościoły: rzymskokatolicki i ewangelicki oraz związki zawodowe sprzeciwiły się temu pomysłowi.
We Francji w 2005 r. ówczesny rząd Jean-Pierre Raffarina nakazał obywatelom pracę w drugi dzień Zielonych Świąt. Francuzi odpowiedzieli na apele związków zawodowych i większość z nich nie stawiła się do pracy, protestując na ulicach przeciwko polityce rządu. Większość szkół i urzędów była zamknięta. W 2008 r. drugi dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego ponownie stał się dniem wolnym.
W Szwecji poniedziałek Zesłania Ducha Świętego jako dzień wolny zniesiono w 2005 r. i w tym samym roku ustanowiono Święto Narodowe obchodzone 6 czerwca, które z mocy prawa jest dniem wolnym od pracy.
We Włoszech z wyjątkiem Tyrolu Południowego drugi dzień Zielonych Świątek został zniesiony przed kilkoma laty, ale cały czas trwają starania, aby stał się on ponownie dniem wolnym od pracy.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.