Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. „Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” – stwierdził metropolita warszawski.

Reklama

Świetnym przykładem i wzorem takiej pomocy jest, zdaniem kardynała, bł. Edmund Bojanowski, który w XIX wieku założył cztery gałęzie zgromadzenia sióstr służebniczek. „Pochodził z wysoko postawionej rodziny ziemiańskiej, odkrył ducha i potrzeby tamtego czasu. Na szeroką skalę zakładał ochronki, troszczył się nie tylko o dzieci, ale też o kobiety, które nie mogły zapewnić urodzonym dzieciom opieki i wykształcenia” – przypomniał kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że ochronki prowadzone przez siostry służebniczki odegrały ogromną rolę w II połowie XIX wieku i jeszcze przynajmniej do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto tworzyć państwowe żłobki i przedszkola. „Popieram ten kierunek rozwoju i niech wszyscy wspomagają tych, którzy chcą pomagać kobiecie i rodzinie” – powiedział hierarcha.

Kard. Nycz zwrócił ocenił, że oprócz takich czynników, którym niegdyś starał się zaradzić Bojanowski, jak bieda i brak możliwości kształcenia, dziś dochodzi wyraźna wśród kobiet tendencja do tego, by rodząc dzieci korzystać z prawa do podejmowania pracy zawodowej. „Dlatego tym bardziej tego typu pomoc jest jak najbardziej potrzebna” – wskazał metropolita warszawski.

W tym roku przypada 25. rocznica beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Będzie on jedną z trzech postaci – obok św. Jadwigi królowej i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – które w sposób szczególny będą wspominane podczas nadchodzącego Święta Dziękczynienia, 2 czerwca. Będzie ono obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”.

Urodzony w 1814 r. Edmund Bojanowski szerzył wśród najniższych warstw społecznych oświatę i wychowanie moralne, założył szpital dla ubogich w Gostyniu oraz ochronki dla sierot i dzieci ulicy. W 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r.

Edmund Bojanowski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama