Podczas gdy zbliża się kolejna sesja synodalna, wydawnictwo watykańskie publikuje książkę dwóch jezuitów, Juana Antonio Guerrero Alvesa i Óscara Martína Lópeza, pt. „Rozmowa w Duchu, sztuka rozeznawania i praktykowanie synodalności”.
Franciszek z uznaniem zauważa, że książka powstała z duchowej rozmowy jej autorów. „Z tego, co piszecie we wstępie o jej genezie, widzę, że Óscar potrafił oderwać swojego towarzysza od świata ekonomii, do którego go przykuliśmy, aby mógł powrócić do bardziej duchowych tematów” – pisze Ojciec Święty, nawiązując do faktu, że o. Guerrero do niedawna pełnił urząd prefekta watykańskiego Sekretariatu do Spraw Ekonomicznych
Franciszek wskazuje, że autorzy przypominają o duchowym charakterze metody synodalnej oraz o jej celu, tj. uczynieniu Ducha Świętego prawdziwym bohaterem całego procesu. „Rozwinięcie tej książki jasno pokazuje, że podróż synodalna, w którą wyruszyliśmy jako Kościół, jest osobistym, wspólnotowym i kościelnym doświadczeniem duchowym, a zatem wymaga indywidualnej pracy każdej osoby w jej własnym wnętrzu” – pisze Ojciec Święty.
Jak przypomina, zwołując synod, nie myślał o parlamencie ani tym bardziej o sondażu opinii. „Rozmowa w Duchu, rozeznawanie i synodalność mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy staramy się opróżnić z nas samych, aby napełnić się Duchem, gdy nasza wolność jest uwolniona od materialnych, ideologicznych i afektywnych zakotwiczeń, aby pozwolić Duchowi prowadzić nas skuteczniej; gdy kultywujemy w sobie postawy pokory, gościnności i akceptacji, a jednocześnie pozbywamy się samowystarczalności i autoreferencyjności” - podkreśla Papież i dodaje: „tylko w ten sposób nasza komunia i misja mogą ulec wzmocnieniu”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.