„Gdyby nie było kard. Hlonda, nie byłoby kard. Wyszyńskiego. Gdyby nie było Wyszyńskiego, nie byłoby Papieża-Polaka” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. odprawionej 4 czerwca br. w Mysłowicach w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msza w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda odprawiona została z okazji 130 rocznicy jego urodzin.
Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że posługa kard. Hlonda miała miejsce w trudnych czasach. Gdy się rodził, Polski nie było na mapie. Gdy umierał, ateistyczny komunizm nabierał rozmachu do walki politycznej z Kościołem, który traktował jak opozycję polityczną.
Abp Zimoń przypomniał rolę, jaką kard. Hlond odegrał w budowaniu nowych struktur kościelnych na Śląsku oraz w odradzaniu się Polski. „To nasz święty obowiązek, myśleć o kardynale Hlondzie” – podkreślił metropolita katowicki.
Wskazując na ściśle powiązanie trzech wielkich polskich kapłanów: kard. Augusta Hlonda, Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i błogosławionego Jana Pawła II, metropolita katowicki stwierdził: „Gdyby nie było kard. Hlonda, nie byłoby kard. Wyszyńskiego. Gdyby nie było Wyszyńskiego, nie byłoby Papieża-Polaka”. Pytał też retorycznie, co by było, gdyby te trzy znaczące postacie nie znalazły się w naszych dziejach.
Abp Zimoń zwrócił uwagę, że wszyscy trzej wymienieni potrafili łączyć duszpasterstwo z zaangażowaniem społecznym. Opierali się na Ewangelii, na polskiej tradycji i kulturze. „Byli przedstawicielami katolicyzmu, który na nowo się ujawnił na Soborze Watykańskim II” – stwierdził kaznodzieja.
Metropolita katowicki gorąco zachęcał, zwłaszcza zebraną w świątyni młodzież, do wpatrywania się w postać kard. Hlonda, do poznawania jego nauczania, jego listów pasterskich, w których wiele mówił o państwie, o prawdzie, o nauce społecznej.
Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem kard. Hlonda.
W ramach dwudniowych obchodów 130. rocznicy urodzin kard. Augusta Hlonda w Mysłowicach odbyła się projekcja filmu „Prymas z Mysłowic” (reż. Paweł Wodan) oraz konferencja naukowa poświęcona jego pamięci.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.