Przed 60 laty Pius XII, wychodząc naprzeciw trudnym powojennym sytuacjom, dla większej koordynacji i współpracy licznych kościelnych organizacji charytatywnych na całym świecie utworzył Caritas Internationalis.
Później bł. Jan Paweł II nadał jej kanoniczną publiczną osobowość prawną, by Caritas krajowe powiązać jeszcze bardziej pomiędzy sobą i ze Stolicą Apostolską. Przypomniał o tym Benedykt XVI, przyjmując w Watykanie uczestników 19. zebrania ogólnego Caritas Internationalis.
„Caritas Internationalis różni się od innych agencji socjalnych tym, że jest kościelna, ma udział w misji Kościoła – przypomniał Ojciec Święty. – Tego papieże zawsze chcieli i wasze zebranie ogólne ma to zdecydowanie potwierdzić. Trzeba zauważyć, że na Caritas Internationalis składają się różne Caritas krajowe. W porównaniu z wielu kościelnymi instytucjami i organizacjami charytatywnymi Caritas wyróżnia się. Choć jej agencje krajowe mają różne formy kanoniczne, wszystkie stanowią ważną pomoc dla biskupów w pełnieniu pasterskiej posługi miłosierdzia. To pociąga za sobą szczególną odpowiedzialność, wymagającą poddania się kierownictwu pasterzy Kościoła. Ponieważ Caritas Internationalis ma charakter powszechny i kanonicznie publiczną osobowość prawną, Stolica Apostolska jest również odpowiedzialna za śledzenie jej działań i nadzór. Ma zapewnić, by jej działalność humanitarna i charytatywna oraz treść jej dokumentów były w pełni zgodne z nauczaniem Stolicy Apostolskiej i Kościoła, a także, by była zarządzana w sposób kompetentny i przejrzysty. Ta znamienna tożsamość daje Caritas Internationalis siłę i efektywność. Chciałbym też podkreślić, że wasza misja pozwala wam odgrywać ważną rolę na płaszczyźnie międzynarodowej. Doświadczenie zdobyte w tych latach nauczyło was być we wspólnocie międzynarodowej rzecznikami zdrowej wizji antropologicznej, opartej na nauczaniu Kościoła i zaangażowanej w obronę godności każdego ludzkiego życia. Gdy brak podstaw transcendentnych, odniesienia do Boga Stwórcy i nie uwzględnia się naszego wiecznego przeznaczenia, zagraża uleganie szkodliwym ideologiom. Wszystko, co mówicie i robicie, świadectwo waszego życia i działania są ważne i przyczyniają się do rozwoju pełnego dobra osoby ludzkiej” – powiedział Benedykt XVI.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.