Republika Włoska i Stolica Apostolska świętowały wczoraj wieczorem 40. rocznicę odnowienia konkordatu, czyli tak zwanych Paktów Laterańskich.
We włoskiej ambasadzie przy Watykanie odbyło się dwustronne spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. prezydent Matarella i premier Meloni oraz sekretarz stanu kard. Parolin i szef papieskiej dyplomacji abp. Gallagher. Po spotkaniu kard. Parolin podkreślił dobrą atmosferę współpracy z obecnym rządem, docenił też pozytywne elementy polityki prorodzinnej.
Rozmawiając z dziennikarzami, watykański sekretarz stanu przyznał, że rozmawiano przede wszystkim o sprawach włoskich, takich jak status szkół kościelnych, przygotowania do jubileuszu czy kwestia obrony życia. Zauważył, że zarówno Włochy i Watykan podzielają niepokój w sprawach kryzysów międzynarodowych, dla których trudno jest dzisiaj znaleźć dobre rozwiązanie. W sposób szczególny odniósł się do sytuacji w Ziemi Świętej.
„Tak dalej być nie może – powiedział kard. Parolin. - Trzeba znaleźć inne rozwiązanie dla problemu Strefy Gazy i Palestyny. Stolica Apostolska mówi o tym od samego początku. Z jednej strony jasne i bezwarunkowe potępienie tego, co wydarzyło się 7 października. Jeszcze raz to powtarzam: jasne i bezwarunkowe potępienie antysemityzmu we wszystkich jego formach. Ale jednocześnie prośba, aby prawo do obrony Izraela, na które powoływano się w celu uzasadnienia tej operacji, było proporcjonalne, a z pewnością przy 30 tys. zabitych takim już nie jest”.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).