Benedykcja nowego opata cystersów

W sobotę 21 maja w sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej odbyła się benedykcja, czyli uroczyste wprowadzenie nowego opata cystersów. Został nim ojciec Dominik Chucher. Mszy św. przewodniczył ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc a benedykcji dokonał generał zakonu cystersów o. Maur Joseph Lepori.

Reklama

Ojciec Dominik Chucher jest czterdziestym dziewiątym opatem. Został wybrany przez mnichów tworzących wspólnotę zakonną. Podczas uroczystości złożył on przysięgę i otrzymał insygnia: pierścień, mitrę i pastorał.

W homilii biskup tarnowski Wiktor Skworc powiedział, że „opat powinien być dla swoich współbraci odbiciem oblicza Boga, dobrego Ojca, nosząc w sobie Jego obraz i żyjąc w nieustannej więzi z Nim. Wtedy staje się Jego godnym zastępcą wobec powierzonej sobie rodziny zakonnej. A odpowiedzialna i wymagająca posłuszeństwa miłość opata względem współbraci jest wyrazem jego ojcowskiej troski, której źródłem jest sam Bóg” – powiedział kaznodzieja.

Bp Skworc dodał, że wśród cech opata, jest przede wszystkim mądrość, czyste serce, dużą rolę przypisuje także roztropności i umiarowi. Biskup tarnowski wskazywał, że warunkiem tego wszystkiego jest wiarygodna i jednoznaczna postawa życiowa – zgodność słów z czynami.

Opactwo w Szczyrzycu k. Limanowej zostało założone w 1234 r. Kult Matki Bożej, charakterystyczny dla cystersów, stał się przyczyną rozpowszechnienia go najpierw w Ludźmierzu, gdzie jego symbolem stała się figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej, a następnie w Szczyrzycu, w obrazie Matki Boskiej Szczyrzyckiej. Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi z XVI wieku.

Cystersi ludźmiersko-szczyrzyccy założyli Nowy Targ, zbudowali zamek obronny w Szaflarach, zamienili dzikie tereny w uprawne pola, uregulowali biegi rzek, budowali mosty, a ponadto kształcili młodzież w rzemiośle, zwłaszcza związanym z rolnictwem.

W okresie zaborów cystersi ze Szczyrzyca utracili ziemię, zakazane było przyjmowanie kandydatów do nowicjatu, ale pozwolono im założyć elementarną czteroklasową szkołę dla dzieci wiejskich.

Podczas okupacji hitlerowskiej w opactwie znalazło schronienie wielu uchodźców z różnych zakątków Polski, prowadzono też tajne nauczanie, które w 1945 r. przekształcone zostało w Prywatne Gimnazjum OO.Cystersów w Szczyrzycu, zamknięte przez władze w 1955 r.

Po przemianach ustrojowych w Polsce cystersi odkupili część ziemi, zamierzając kontynuować tradycje agrarne zakonu. Za szczególne męstwo w czasie II wojny światowej opactwo szczyrzyckie zostało odznaczone Krzyżem Virtuti Militari.

W Szczyrzycu można także zwiedzać klasztorne muzeum. Znajdują się tam m.in. XIX-wieczna kopia mapy świata z XIII wieku Konrada Milera z Hanoweru. Ukazuje ona świat jako okrągłą płaszczyznę z centrum w Jerozolimie. Pokazuje, że świat jest pod opieką Chrystusa Ukrzyżowanego. Na niej zaznaczona jest także Polska. Ponadto można zobaczyć kolekcje monet, broni, kopie zbroi rycerskich. W gablotach na środku sali znajduje się bogaty zbiór minerałów, rud metali i skał, a nawet ząb mamuta.

Historia cystersów wiążę się z historią piwa produkowanego w klasztorach. Dzieje warzenia piwa przedstawiono w jednej z sal muzeum klasztornego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CYSTERSI, OPAT, ZAKON

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7